BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre ismét elad az ÁPV Rt.

Kisebb vihart kavart a Magyar Nemzet szombati számában megjelent - forrás pontos megnevezése nélkül publikált - információ, amely az állami tulajdonban lévő Mol- és Richter-pakett közeli eladását vetítette előre. Az ÁPV Rt. közleményében sajnálkozott a munkaanyag „felelőtlen” nyilvánosságra hozatalán, és leszögezte, még egyetlen tervezetet sem tárgyalt az igazgatóság. A Richter vezérigazgatója szintén meglepetésének adott hangot, de nem kommentálta az ügyet. Megfigyelők viszont valószínűnek tartják, hogy 2003 őszén újabb Richter-emisszióra kerül sor.

2002. október 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Nemzet szombati, ÁPV Rt: eladó az egész ország című, név nélkül megjelent írásában a készülő vagyonpolitikai irányelvekből szemezgetve egyebek mellett az állami Mol- és Richter-pakett eladási szándékáról írt. Az ÁPV Rt. tegnap közleményében jelentette ki, hogy „sajnálattal értesült” a Magyar Nemzet szombati számában foglaltakról, és „felelőtlennek tartja” a munkaanyag nyilvánosságra hozatalát. Leszögezi, hogy az ÁPV Rt.-ben ezzel kapcsolatban több munkaanyag is készült, de ezek egyikét sem tárgyalta még a szervezet igazgatósága, ezen túl azonban nem kommentálja a cikkben foglaltakat. Hasonlóan elzárkózott a kommentálástól - lapunk érdeklődésére - Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója is, bár esetében ez érthetőbb, mint az ÁPV-ében.
Mint ismeretes, a májusi kormányváltás után a pénzügyminiszter többször is utalt arra, hogy egyelőre nem tervezik a stratégiai tőzsdei cégekben - vagyis a Molban és a Richterben - meglévő 25 százalékos állami tulajdon csökkentését. Egy ilyen lépés különösen a Richter menedzsmentjében váltana ki fokozott aggodalmat. Ők úgy vélik, a mostani nyomott tőzsdei árszinten a pakett eladása lényegében egyet jelentene az utolsó független magyar gyártó függetlenségének feladásával, ami egyebek mellett a hazai K+F kiadások drasztikus olvadásához is vezethet.
Megfigyelők ugyanakkor biztosra veszik, hogy a 2003-as vagyonpolitikai irányelvek kidolgozói számolnak mind a Mol-, mind a Richter-pakett eladásának lehetőségével, még ha ez nem is következhet be olyan gyorsan, mint amire a Magyar Nemzet utalt.

Abban mindenki egyetért, hogy a mostanihoz hasonló tőzsdei helyzetben nyilvános emisszió kevés sikerrel kecsegtethet. A Richter ellenőrző pakettjének egybeni eladását viszont - a menedzsment ellenkezése mellett, illetve a hazai gyógyszerkassza bizonytalan helyzetét ismerve - politikai okból aligha vállalhatja fel a kormányzat.
Az ÁPV és jogelődje egyébként 1994 és 1997 májusa között három menetben értékesítette a Richter-részvények együttesen mintegy 75 százalékát. Ezek (a dolgozói emissziókat nem számítva) összesen 253 millió dollárnyi bevételt hoztak a magyar államnak. Bár az első eladás még 1400 forinton történt, az együttes bevétel még így is meghaladja a 25 százalékos csomag mostani áron számított 20 millió dolláros értékét. Az 1997-es emisszió kapcsán az állam 2000 végéig vállalt eladási korlátozást. Ha az ÁPV-nak valóban bevételt kell produkálnia 2003-ban, a csak néhány tízmillió dollárt hozó Antenna-eladás és a bizonytalan kimenetelű MVM-emisszió mellett aligha marad más számára, mint a Mol- és Richter-részvények eladása. Az emissziós tervek - a régi hazai tapasztalatok szerint - amíg bizonytalanok, esetleg lefelé nyomják az árakat, de a sikeres kibocsátások megnövelik a cég iránti érdeklődést, így inkább áremelő hatásúak. A talán éppen egy év múlva esedékes - bár a nagy tekintélyű menedzsment ellenérzései miatt korántsem bizonyos - Richter-emisszió a befektetőknek és a tőzsdének kedvező is lehet.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet