Mihelyt hivatalos tájékoztatást kapunk Bukarestből arról, hogy a román kormány elutasította pályázatunkat a BCR megszerzésére, haladéktalanul tárgyalásokat kezdünk egy másik román bank többségi pakettjéről - mondta lapunknak Csányi Sándor. A kapcsolatfelvételre már korábban sor került, az érdemi tárgyalások - ha az OTP megkapja az értesítést a BCR-tender visszavonásáról - valószínűleg még ezen a héten megindulnak és a legjobb esetben a jövő év elején már le is zárulhat a tranzakció. Csányi nem nevezte meg a bankot, de utalt arra, hogy nyilvános társaságról lehet szó. Mivel a BCR-ügy kapcsán az OTP úgy tapasztalta, hogy a román közvélemény a vártnál jobban fogadta az aspirációit, megvan a reménye arra, hogy egy másik akvizíciót is kedvezően fogadnak.
A legnagyobb magyar bank elnöke lapunknak elmondta, hogy az OTP akvizíciós stratégiája nem kerül veszélybe attól, ha egyik vagy másik tranzakció nem jön létre. Korábban is akadt erre példa, például amikor az állam kevesellte a 35 milliárdos ajánlatot és nem adta el a Postabankot az OTP-nek. A Postabank megszerzésének tervét az OTP nem adta fel. - Ha lesz pályázat, azon indulni fogunk, de ha végül nem mi szerezzük meg a bankot, annyi elégtételünk lesz, hogy más vevő csak drágán juthat hozzá - mondta Csányi Sándor. Az ugyancsak eladósorba kerülő Konzumbank iránt viszont az OTP valószínűleg kisebb érdeklődést tanúsít.
A hazai célpontok mellett az OTP változatlanul kutat külföldön. Ismert a magyar bank vételi érdeklődése a bolgár DSK Bank iránt. Emellett Csányi elmondta, hogy vizsgálnak szerbiai - elsősorban vajdasági - és ukrajnai bankokat. Utóbbi ország bankszektora ugyan sokkal archaikusabb állapotban van, mint a magyar (a bankszektor egyesített mérlegfőösszege a GDP alig 25 százalékát éri el), ám a gazdaság konszolidációjával izgalmas lehet a csaknem 60 milliós piac.
Korányi G. Tamás
