A november 5-től 7-ig tartó jegyzés után indulhat majd a nyílt végű ING Pénzpiaci Befektetési Alap folyamatos forgalmazása. Mint azt az alapkezelőtől megtudtuk, a konstrukciót - hasonlóan a már működő nemzetközi részvényalaphoz - elsősorban intézményi befektetőknek, illetve vállalatoknak szánják (az ING Banknak nincsen lakossági disztribúciós hálózata). Az alap a klasszikus pénzpiaci alapokra jellemző sémát követi, benne csak kockázatmentesnek számító, egy évnél rövidebb hátralevő futamidejű eszközök lehetnek majd.
Az alapkezelő munkájáért évi 0,85, a letétkezelő és egyben forgalmazó ING Bank pedig 0,15 százalékos díjat számol fel. A forgalmazási jutalék vételkor és visszaváltáskor egyaránt 0,15 százalék, de minimum 1500 és maximum 2500 forint.
Az alapkezelőnél elmondták, hogy idén év elején az ING Globális Részvény Alap tőkéje elsősorban nyugdíjpénztári befektetések miatt ugrott meg számottevően (mintegy 1,9 milliárd forintról több mint 5 milliárd forintra), a jogszabályok januári változása ugyanis tágabb teret adott a nyugdíjpénztári pénzek alapokban való elhelyezésének. A konstrukcióban jelenleg is kizárólag intézmények forrásait kezelik.
Megtudtuk még, hogy januárban elsősorban ezen alap bevásárlásai miatt ugrott meg hirtelen a tőzsde hivatalos lapjában hetente közzétett tőzsdén kívüli nemzetközi részvényforgalom. (Bár akadtak, akik ezt hajlamosak voltak a magyar magánbefektetők megnövekedett érdeklődésének tulajdonítani.) Valójában szakértők szerint a jelenleg hazánkban működő nemzetközi alapok tőkéjének zöme intézményi pénzekből tevődik össze, ezek adják a tőzsdén kívüli külföldi részvényforgalom zömét is. Ez persze nem túl biztató azok számára, akik bármilyen formában külföldi részvények vásárlására szeretnének lakossági pénzeket toborozni.
E. J.
