BUX 139297.19 0,0 %
OTP 45270 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Október a nagy esések hónapja

A harmadik negyedévben a Dow és az S&P 500 mintegy 18 százalékot esett, a Nasdaq pedig 20 százalékot zuhant, annak ellenére, hogy a harmadik negyedévben az amerikai vállalati profitok emelkedésére számítanak az elemzők. Amint a CNN cikkéből kiderül, az elemzők valóban nyereségnövekedésére számítanak, ennek várható üteme azonban a júliusi becslések óta 16,6-ről 7 százalékra csökkent. A babonásabb befektetők emellett amiatt is aggódhatnak, hogy már októbert írunk, amely tudvalevőleg a nagy esések hónapja.

2002. október 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az amerikai elemzők az S&P 500 index kosarában levő cégeknél éves szinten 7 százalékos eredménynövekedést prognosztizálnak a harmadik negyedévre, miközben a negyedév kezdetén, július 1-jén még 16,6 százalékot vártak. A rossz makrogazdasági adatok és az iraki háborúval kapcsolatos bizonytalanság mellett minden bizonnyal ez is jócskán hozzájárult ahhoz, hogy az S&P 500 - és a többi fő részvényindex is - mintegy 18 százalékkal esett a negyedév folyamán.
Az egyes szektorok közül azok jártak a legrosszabbul, amelyeket érzékenyen érint a vállalatok visszafogott költekezése. A technológiai szektor nyeresége például a jelenlegi várakozások szerint 35 százalékkal nő a júliusban várt 81 százalékkal szemben. Az alapanyaggyártóknál 27-ről 13 százalékra csökkentek az előrejelzések, míg az ipari termelő vállalatok nyeresége a júliusban várt 2 százalékos emelkedéssel szemben inkább 5 százalékkal alacsonyabb lesz az egy évvel korábbinál.
A nyereségvárakozások valamennyi szektorban csökkentek, kivéve az olyan ciklikus iparágakat, mint a kiskereskedelem, illetve az autógyártás, ahol a korábbi 22 helyett már 24 százalékos növekedést várnak. A számok azonban nem olyan jók, mint amilyennek látszanak - hívta fel a figyelmet Chuck Hill, a First Call igazgatója. Az emelkedést ugyanis kizárólag a lakásépítés és az autóvásárlás adja, a fogyasztók minden más szegmensben kevesebbet költenek, mint korábban. Ráadásul a múlt hónapban a kiskereskedelmi szektorból több profitfigyelmeztetés érkezett, így az elemzők csökkentették a szektor negyedik negyedéves teljesítményére adott becsléseiket.
A negyedik negyedévre mindazonáltal összességében még mindig 20,6 százalékos profitnövekedést várnak az S&P 500 cégeitől, igaz, ez is csökkent a júliusi 27 százalékhoz képest. Emellett a többségében októberben megjelenő harmadik negyedéves jelentések is tartalmazhatnak majd negatív megjegyzéseket a kilátásokat illetően, ami minden bizonnyal a 2003-as várakozások csökkentésére készteti majd a szakembereket. Az S&P 500 cégeinek jövőre várható nyereségnövekedése a jelenlegi konszenzus szerint 18 százalék.
John Lynch, az Evergreen Invesments elemzője szerint a várakozások még mindig túl optimisták, ő 8 százalékos növekedést vár 2003-ra, az ezt követő években pedig a nyereségnövekedési ütem várhatóan beáll az 5--10 százalék közötti sávba, ami a történelmi átlagnak felel meg. A 1990-es évek extrém magas és az utóbbi évek rekordalacsony üteme után ez a normalizálódás hosszú távon a piacra is jó hatással lesz - véli Lynch. A baj csak az, hogy a befektetők még mindig nem szabadultak a 90-es évek közepét jellemző folyamatos nyereségnövekedés igézetéből. A szakértők szerint tehát nem árt egy kemény télre felkészülni. Bevezetésül pedig elkezdődött az október, az a hónap, ami eddig a legtöbb drasztikus napi esést hozta a Dow történetében.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet