A Keler Rt. kilenchavi állampapír-forgalmat összesítő, tegnap közzétett kimutatásából kitűnik, hogy a BÉT részesedése minden eddigit alulmúló szintre, 3,02 százalékra esett a volumenben továbbra is növekvő magyar állampapírpiacon. Miközben a BÉT teljes állampapír-forgalma idén alig érte el - árfolyamértéken számolva - a 315 milliárd forintot (NAPI Gazdaság, 2002. október 2., 11. oldal), a piac egésze tovább bővült. Az első háromnegyed évben a Keler 27 ezer 992 kötésben 10 398 milliárd forintos forgalmat regisztrált, ami arra utal, hogy az év végéig akár az idei GDP-vel megegyező, 14 ezer milliárd forintos forgalma is lehet az állampapíroknak. Az egy banki napra eső átlagos forgalom 570 milliárd forint, ami 150 kötésben valósult meg.
A kilencvenes években a forgalom jelentős hányada a rövid lejáratú papírokra összpontosult, a diszkontkincstárjegy-forgalom egyes években meghaladta a kötvényekét. Idén változott a trend, a kincstárjegyek alig 15 százalékkal (1639 milliárd forint), az ugyancsak éven belüli lejáratú MNB-kötvények 1 százalékkal (94 milliárd forint), a már csak mutatóban jelen lévő kamatozó kincstárjegyek pedig csupán 107 millió forinttal részesedtek a forgalomból. Az állampapírpiac öthatodát a kötvények tették ki, a 8664 milliárd forintos kötvényforgalom több, mint egyharmadát három idei kibocsátás, a 2005/G, a 2007/D és a 20013/D kötvény adta.
K. G. T.
