BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az első kilenc hónapban majdnem nullszaldós lett a BUX

Szeptemberben a tavalyinál kisebb, ám 2002 első kilenc hónapjában összesen már a tavalyi szintet 3 százalékkal meghaladó részvényforgalmat produkált a BÉT. A brókercégek körében nem sokat változtak az erőviszonyok, a legnagyobb részvény- és határidős forgalmat a Concorde, a legnagyobb összforgalmat az Erste bonyolította le. Az utóbbi hónapok fejleményei után a magyar tőzsdének mind kevesebb oka van a szégyenkezésre, nemcsak a forgalom, de az index sem esett, ami kifejezetten jónak számít.

2002. október 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BÉT helyzete rossz, de idén legalább már nem romlott tovább, ráadásul a világ nagy tőzsdéihez viszonyított relatív hátránya - elsősorban az árfolyamok terén - szinte előnnyé változott - derül ki a BÉT legfrissebb forgalmi jelentéséből. Szeptemberben a magyar tőzsde azonnali összforgalma - duplikáltan, tehát egy kötést mind a vevő, mind az eladó oldalán számba véve - 210 milliárd forintra rúgott. Ebből 189 milliárd forint a részvényszekció, 12 milliárd az állampapírok és 8 milliárd a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek forgalma. A kárpótlási jegyek és befektetési jegyek forgalma szeptemberben megélénkült, meghaladta az 1 milliárd forintot.
A szeptemberi részvényforgalom ugyan negyedével elmaradt a tavalyitól, viszont az első kilenc hónap összesített adatai nem utalnak további forgalomcsökkenésre. (A tavalyi első három negyedév forgalma 2000-hez képest még 59,6 százalékos visszaesést jelentett.) A 2156 milliárd forintos kilenchavi részvényforgalom alapján már biztosra vehető, hogy a BÉT idei, meglehetősen pesszimista, 2500 milliárdos forgalmat előirányzó terve teljesül. Így a július elsejével rt.-vé alakult BÉT első üzleti éve a tervezett 100 milliót meghaladó veszteség helyett akár nullszaldóval vagy minimális plusszal is zárulhat.

Az első kilenc hónap 2549 milliárd forintos tőzsdei összforgalmának (ebben a határidős piac 982 milliárdos forgalma nincs benne) 84 százalékát a részvények adták, az állampapírok súlya minimálisra zsugorodott. A 315 milliárdos állampapír-forgalomból 52 milliárdot az IEB, 38 milliárdot a CA-IB, 26-26 milliárdot az Erste és a Raiffeisen hozott. Emellett az egyéb hitelpapírok kategóriájában a CIB 31 milliárdos - zömmel saját papírjával lebonyolított - forgalma jelentős.
A tőzsdetagok forgalmi toplistáját az állampapír-piaci forgalmának köszönhetően az Erste vezeti, őt követi a részvénypiac éllovasa, a Concorde. A forgalom koncentrációját jelzi a tíz legnagyobb tőzsdetag 78 százalékos részesedése. A vezető tízes körbe három hazai magántulajdonban lévő brókercég (a Concorde mellett a Buda-Cash és a Cashline) tartozik.
A BÉT-nek egyébként aligha van oka szégyenkezni a tőzsdék nemzetközi mezőnyében. A részvényforgalom visszaesése a 2000. tavaszi csúcspont utáni drámai zuhanást követően megállt, az árfolyamok pedig szeptember végén szinte pontosan ugyanott voltak, ahol 2001 végén. A 7133 pontos 2001. végi záróértékhez képest tegnapig csak 0,6 százalék a veszteség, szemben a Dow Jones 24, az S&P 28, a Nasdaq 40 vagy éppen a DAX 46 és a FTSE 27 százalékos esésével. A közép-európai börzék viszonylagos ütésállósága - Varsó idei teljesítménye -8,5, Prágáé +11,8, Bukaresté pedig +120 százalék - persze nem biztos, hogy hosszú távon fennmarad, lehet, hogy errefelé csak a reakcióidő hosszabb...
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet