A Csepel Holding (egykor Garagent-Excel) fő tulajdonosa, az EMT eladta a PSZÁF augusztusi határozatának megállapítása szerint jogellenesen, ajánlattétel nélkül a kibocsátótól vásárolt 120 ezer részvényét (NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 29., 9-10. oldal). A társaság bejelentése szerint az ügylet szeptember 27-én történt, tőzsdén kívül köttetett és az eladás után Dan Viorel Paul magánszemély befolyása a Csepelben 8,44 százalékról 13,5 százalékra nőtt, az EMT-é pedig 61,91 százalékra csökkent.
A 120 ezer részvényt az EMT eredetileg 2000 végén vette volna meg, de az ügylethez szükséges közgyűlési jóváhagyást csak a 2001. szeptemberi közgyűlés adta meg.
Ekkor viszont már érvényben volt az értékpapírtörvény módosítása, amely szerint 33 százalékos tulajdonrész felett csak nyilvános ajánlattal növelhető nyilvános társaságban a fő részvényes befolyása. A PSZÁF augusztusban választás elé állította az EMT-t: vagy ajánlatot tesz a Csepelre, vagy eladja a vitatott 120 ezer részvényt. A szingapúri szerszámgépgyártó a jelek szerint a második lehetőséget választotta. Az viszont kérdéses, hogy valóban piaci ügylet jött-e létre. Az EMT ugyanis 2000 őszén - ugyancsak a nyilvános ajánlattételt kikerülendő - egyszer már eladott 200 ezer, illetve 300 ezer Csepel-részvényt egy román és egy szingapúri magánszemélynek úgy, hogy ezeket a részvényeket a 2001 tavaszi szingapúri tőzsdei jelentésében sajátjaként tüntette fel (NAPI Gazdaság, 2001 február 13., 11. oldal). A mostani vétellel immár 320 ezer Csepel-részvényt tulajdonló Dan Viorel Paul román magánszemélytől a kolozsvári Krónika bukaresti munkatársai hiába próbálták megtudni, mi a szándéka tekintélyes mértékű Csepel-részesedésével. Közvetett információk azonban arra utalnak, hogy Dan Viorel Paul régóta kapcsolatban áll a szingapúri szerszámgépgyártóval, így nem kizárt, hogy az ügylet ismét felkelti a PSZÁF figyelmét.
M. G.
