Szerdán járt le a kétszer már hosszabbított határidő, ameddig a román kormánynak döntenie kellett volna arról, mely bankok jelentkezését fogadják el a BCR privatizációjára. Mint ismeretes, az eredetileg vágyott öt-tíz pályázó helyett végül mindössze két jelentkezés érkezett, a francia állami többségi tulajdonban álló Eulia-csoport, valamint a HVB-tulajdonú BankAustria és az OTP párosának előzetes szándéknyilatkozata. A döntés halasztását az okozta, hogy a román jegybank figyelmeztette a kormányt: a hatályos előírások szerint állami tulajdonú társaságnak nem adható el 20 százaléknál nagyobb rész román bankból. (A román kormány a BCR 52 százalékát kívánja pénzintézeti vevőnek értékesíteni.) A legnagyobb román kereskedelmi bank idei magánosítása a román kabinetnek az IMF-fel kötött megállapodásában is szerepel, ezért a román illetékeseknek a nemzetközi pénzügyi szervezet illetékeseivel kell konzultálni, ha halasztani akarják az akciót.
Megfigyelők szerint a halogatás is jelzi, hogy a román kormány semmiképpen sem akarja az ország vezető bankja feletti - akár csak megosztott - kontrollt átengedni a legnagyobb magyar pénzintézetnek. Ugyanakkor a HVB-csoport a jelek szerint nem akar - vagy az OTP-vel esetleg korábban kötött megállapodása miatt nem tud - egyedül pályázni a BCR-re. Bár a meccs nagyjából lefutottnak tűnik - ezt burkoltan nemrég maga Csányi Sándor OTP-elnök is beismerte -, lapunk OTP-s forrásból úgy értesült, hogy a bank mindaddig, amíg nem kap az értékesítési folyamat lezárásáról hivatalos értesítést Bukarestből, továbbra is versenyben lévőnek tekinti magát a BCR-ért. Ha pedig jövőre esetleg új pályázatot írnak ki a bankra, megfelelő feltételek fennállása esetén azon is indulni kíván.
Korányi G. Tamás
