A svájci Novartis AG képviselői tegnap találkoztak a legnagyobb szlovén vállalat, a Lek nagyrészvényeseivel, annak reményében, hogy sikerül megoldást találni a gyógyszergyár felvásárlásával kapcsolatban - tudósított a Reuters. A részvényesek általánosságban nem ellenzik a Novartis vételi szándékát, ám közölték, megakadályozzák a felvásárlást, amennyiben a Novartis nem emeli a jelenleg csaknem 800 millió dolláros ajánlati árat.
Amint a Novartis szóvivője, Mark Hill elmondta, már tárgyaltak a részvényesekkel, a hatóságokkal és a bankokkal egy olyan megoldásról, ami a részvényeseknek és a Novartisnak is elfogadható.
A keddi találkozó a Kapitalska Druzba (KAD) és az Odskodninska Druzba (SOD) nevű állami irányítású befektetési alapokkal eredménytelennek bizonyult. Márpedig e kettő együtt a szavazatok 27,5 százalékával rendelkezik, vagyis jóváhagyásukra feltétlenül szükség lesz.
Az ajánlat sikeréhez ugyanis a péntekre összehívott rendkívüli közgyűlésen ki kell venni az alapszabályból a 15 százalékos szavazati korlátozást, s ezt csak 75 százalékos többséggel tehetik meg a tulajdonosok.
A Novartis augusztus 29-én jelentette be, hogy ajánlatot tesz a Lek gyógyszergyárra részvényenként 95 ezer szlovén toláros áron. A KAD és a SOD viszont független szakértőkre hivatkozva 115 ezer tolárra taksálja a részvények értékét és kitart a magasabb ár mellett. Szlovén elemzők arra számítanak, hogy a Novartis végül beadja a derekát és megemeli az ajánlati árat, de a gyógyszergyár szóvivője közölte, az ár már így is elég attraktív. A Novartis arra hivatkozik, hogy a vételár nem értelmezhető önmagában, hiszen része volt egy a vállalati stratégiát, a foglalkoztatást is felölelő megegyezésnek. Bármely más magasabb árú ajánlat dolgozók elbocsátásához vezetne, ezzel szemben a Novartis leépítések helyett a termelés növelését vállalta.
A Novartis 28-án rögtön megteszi ajánlatát, amennyiben a közgyűlés feloldja a 15 százalékos szavazati korlátot és jóváhagyja a felvásárlást.
(NAPI)
