BUX 139158.31 -0,1 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyűjtőtársaság részvényeit kínálnák fel kárpótlási jegyekért

László Csaba pénzügyminiszter péntek délután a Budapesti Értéktőzsdén mutatja be a kormány tőzsdeélénkítő csomagját és a kárpótlási jegyek bevonására kidolgozott koncepciót. A NAPI Gazdaság információja szerint a kárpótlási jegyeket egy, a Pannon-Váltóhoz hasonló gyűjtőtársaság részvényeire lehet majd cserélni, amelybe számos társaság részvényét apportálja az ÁPV Rt. A jegyeket névértéken, vagyis 1742 forinton fogadják el, az új társaság részvényei ezerforintos névértékkel indulnak majd.

2002. szeptember 25. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gazdasági kabinet elfogadta a tőzsdeélénkítő programot és a kárpótlási folyamat lezárásásának menetrendjét (ezt eredetileg augusztus végére ígérte László Csaba pénzügyminiszter, majd egy hónap haladékot kért). Lapunk információja szerint mindkét csomagra a pénteki kormányülés mondja ki az áment, a programok részleteit péntek délután a BÉT-en ismertetik.
A NAPI Gazdaság úgy értesült, hogy a kárpótlási jegyek bevonását a kormány egy lépésben, egy részvénytársasági formában megalakuló gyűjtőtárság létrehozásával oldaná meg, amelynek részvényeit a tőzsdére is bevezetnék. Az 1994-ben létrehozott Pannon-Váltóhoz hasonló konstrukció keretében ebbe a cégbe számos társaságban lévő részesedését vinné be az ÁPV Rt. Megfigyelők szerint nem valószínű, hogy ezek között Mol- vagy BorsodChem-részvények is szerepelnének, az azonban biztosnak látszik, hogy irodai ingatlanok vagy az azokat tartalmazó Kft. (például a Belvárosi Irodaház Kft.) is helyet kap benne.
Az új társaság részvényeit kárpótlási jegyért nyilvános forgalomba hozatal útján értékesítik majd. Az előkép Pannon-Váltó Rt.-nél annak idején 1,75 milliárd forint névértékű részvényt bocsátottak ki, 2 jegy=3 részvény cserearány mellett.
Nem ígért sok jót, hogy a cégbe meglehetősen túlértékelten, saját tőke/jegyzett tőke értéken kerültek piaci árfolyammal nem rendelkező részvények, ám az 1996-os hossz végül valamicskét lendített a Pannon-Váltó árfolyamán is, és így a jegyek piaci értékéhez képest nem bizonyult rossz befektetésnek.

Azt egyelőre nem tudni, hogy az új cégbe milyen értékelés szerint kerülnek a vagyonelemek, a társaság részvényei azonban valószínűleg ezer forintosak lesznek, s a jegyeket névértéken, vagyis 1742 forinton számítják be a csere során. Az is biztosnak látszik, hogy a kormány ezzel az egy aktussal kívánja lezárni a kárpótlási folyamatot.
A jegyzéshez bizonyára nagy hálózattal rendelkező forgalmazókat fognak kiválasztani. Az új rt. létrehozásának és a cserének az időpontját egyelőre nem lehet tudni, az viszont valószínűsíthető, hogy az akció hosszú ideig nyitva áll, hogy minél több jegytulajdonosnak lehetősége legyen felhasználni jegyeit.
Ugyancsak pénteken ismerteti a kormány a tőzsdeélénkítő program részleteit. Az intézkedések egy része (árfolyamnyereség-adó eltörlése, magán-nyugdíjpénztári befizetések növelése, biztosítási adókedvezmény emelése, munkavállalói tulajdonlás elősegítése) már ismert. A program olyan elemeit viszont, mint a tőzsdei bevezetésre vállalkozó cégek ezzel kapcsolatos költségeinek átvállalása vagy a felügyeleti díjak csökkentése, illetve a tőzsdei ismeretek népszerűsítésére vonatkozó koncepció valószínűleg pénteken válik ismertté. Információnk szerint a Gazdasági Minisztérium által kidolgozandó költségátvállalásnak is tulajdonítható, hogy a közelmúltban több kis- és közepes társaság kereste meg a tőzsdét bevezetési szándékával.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet