Van oka a dicsekvésre a Globus Konzervipari Rt.-nek, a társaság tegnap bejelentette, hogy 2002 első nyolc hónapjában 19,2 milliárd forintos árbevétel mellett 1 milliárd 303 millió forintos adózás előtti eredményt ért el. A három gyáregység együttes termelése - értékben - 28,8 százalékkal nőtt tavalyhoz képest, és ami még meglepőbb, ezen belül az export 35 százalékkal nőtt. (A Globus exportaránya 28 százalékos.) A bruttó eredmény (árrés) csaknem 4 milliárd forintra rúg, ami 44 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor. Az üzemi eredmény meghaladja az 1,5 milliárd forintot.
A devizában jelentősen eladósodott Globus tavaly a forinterősödés nyertesei közé tartozott, a több mint 200 milliós kamatkiadás mellett 30 milliós pénzügyi eredményt ért el.
Idén a pénzügyi eredmény természetesen negatív, 232 millió forint erejéig, de a kamatkiadások 32 millió forinttal csökkentek. A Globusnál korábban megszokott rendkívüli eredmény tételek idén elmaradtak, de az adó előtti profit így is eléri az 1,3 milliárd, az amortizációval számított cash-flow az 1,86 milliárd forintot.
A társaság közleményéből kiderül, hogy bízik 1,5 milliárdos éves eredményterve túlszárnyalásában. Ez első pillantásra szinte biztosra vehető, ám az tény, hogy a konzervipari társaság éves nyereségének kilencven százaléka tavaly is az első nyolc hónapban keletkezett. Idén valószínűleg kisebb lesz ez az arány (az erős forint okozta árfolyamnyereség eltűnése miatt), de így is valószínű, hogy az adó előtti profit nem haladta meg az 1,6 milliárd forintot. Ez - az adókedvezmény miatt - mintegy 1,5 milliárdos nettó profitot jelent, amely a tegnapi 2910 forintos árfolyamon 6,4 milliárdos cégértékre vetítve még a magyar tőzsdén is példátlanul alacsony, alig 4 feletti P/E értéket ad.
K. G. T.
