BUX 139124.28 -0,13 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Decemberig kell várni az Édász-pénzre

Az E.ON Hungária Rt. tegnap jelentette be, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) hatvan nappal - 2002. november 13-ig - meghosszabbította az Édász feletti kontroll megszerzéséhez szükséges engedély elbírálási határidejét. Így a június közepén lezárult Édász-ajánlat elfogadására még két hónapig várhatnak a hoppon maradt részvényesek.

2002. szeptember 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint két hónap telt el az E.ON Hungária által az Édász-részvényekre tett nyilvános vételi ajánlat (NAPI Gazdaság, 2002. május 17., 9. oldal) zárónapja óta, de a kifizetés ma sincs közelebb, mint akkor. Június közepén még abban reménykedtek a 73,561 eurós (akkori árfolyamon 17 ezer 720 forintos) ajánlatot elfogadó részvényesek, hogy az ajánlatban rögzített mindkét elfogadási feltétel - a Magyar Energia Hivatal és a GVH engedélye - mihamarabb teljesül, így akár már júliusban megkaphatják a pénzüket. A MEH engedélye ugyan már jogerőre is emelkedett, de a GVH a tervezettnél alaposabban és persze hosszabban vizsgálódik.
Az E.ON Hungária tegnap bejelentette, hogy a GVH - amelynek a május 28-i benyújtástól számított 120 nap állt rendelkezésére a kérelem elbírálására - szeptember 13-án 60 nappal meghosszabbította a határidőt (erre a hivatalnak különösen bonyolult ügyek esetén és csak egyszer van lehetősége). Mivel a kifizetés a két engedély közül a későbbi jogerőre emelkedésétől számított öt munkanapon belül kezdődik meg, így a legrosszabb esetben csak decemberben láthatnak pénzt az Édász-tulajdonosok.
Az öt hónapos várakozás a magyar nyilvános ajánlatok történetében rekordnak számít, tavaly - ugyancsak a GVH-engedély miatt - a BorsodChem-ajánlatot elfogadók két, a TVK-ra tett ajánlatot elfogadók valamivel több mint három hónapos várakozásra kényszerültek. A befektetők keserűségét tetézi, hogy az euróban meghatározott ár miatt még árfolyamkockázatot is vállalnak. Ha most lenne a kifizetés, 17 880 forintot kapnának, tehát valamivel jobban járnának, mint júniusban (bár nyereségük az időarányos kamat töredékére rúg csak), de ha éppen erősödik a forint, tényleges veszteség is éri őket.
Az igazi nyertes maga az E.ON Hungária, bár aligha ez lehet a GVH célja. A német cég a felajánlott 2,88 millió részvényre (ebben a francia EdF-től megvenni szándékozott 27,55 százaléknyi, 1,29 millió részvény is benne van) esedékes 212 millió eurós vételáron csaknem féléves kamatot (mintegy 3,4 millió eurót) spórol meg.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet