Több mint két hónap telt el az E.ON Hungária által az Édász-részvényekre tett nyilvános vételi ajánlat (NAPI Gazdaság, 2002. május 17., 9. oldal) zárónapja óta, de a kifizetés ma sincs közelebb, mint akkor. Június közepén még abban reménykedtek a 73,561 eurós (akkori árfolyamon 17 ezer 720 forintos) ajánlatot elfogadó részvényesek, hogy az ajánlatban rögzített mindkét elfogadási feltétel - a Magyar Energia Hivatal és a GVH engedélye - mihamarabb teljesül, így akár már júliusban megkaphatják a pénzüket. A MEH engedélye ugyan már jogerőre is emelkedett, de a GVH a tervezettnél alaposabban és persze hosszabban vizsgálódik.
Az E.ON Hungária tegnap bejelentette, hogy a GVH - amelynek a május 28-i benyújtástól számított 120 nap állt rendelkezésére a kérelem elbírálására - szeptember 13-án 60 nappal meghosszabbította a határidőt (erre a hivatalnak különösen bonyolult ügyek esetén és csak egyszer van lehetősége). Mivel a kifizetés a két engedély közül a későbbi jogerőre emelkedésétől számított öt munkanapon belül kezdődik meg, így a legrosszabb esetben csak decemberben láthatnak pénzt az Édász-tulajdonosok.
Az öt hónapos várakozás a magyar nyilvános ajánlatok történetében rekordnak számít, tavaly - ugyancsak a GVH-engedély miatt - a BorsodChem-ajánlatot elfogadók két, a TVK-ra tett ajánlatot elfogadók valamivel több mint három hónapos várakozásra kényszerültek. A befektetők keserűségét tetézi, hogy az euróban meghatározott ár miatt még árfolyamkockázatot is vállalnak. Ha most lenne a kifizetés, 17 880 forintot kapnának, tehát valamivel jobban járnának, mint júniusban (bár nyereségük az időarányos kamat töredékére rúg csak), de ha éppen erősödik a forint, tényleges veszteség is éri őket.
Az igazi nyertes maga az E.ON Hungária, bár aligha ez lehet a GVH célja. A német cég a felajánlott 2,88 millió részvényre (ebben a francia EdF-től megvenni szándékozott 27,55 százaléknyi, 1,29 millió részvény is benne van) esedékes 212 millió eurós vételáron csaknem féléves kamatot (mintegy 3,4 millió eurót) spórol meg.
K. G. T.
