A Matáv csoportszinten 2003-ban 9 százalékos létszámleépítést hajt végre, 2004-ben pedig mintegy 3 százalékos csökkentést tervez a hatékonyság további javítása érdekében.
A telefontársaság az érdekképviseletekkel egyeztetve 2003-ra átlagosan 6,4 százalékos keresetfejlesztésről döntött. 2003. április 1-től általános bérfejlesztésként 7 százalékos emelésre kerül sor, az év hátralévő részében 1,5 százalékos növelés lesz. Az ezzel párhuzamosan végrehajtandó létszámcsökkentés társasági szinten várhatóan 2003-ban 1100 főt, 2004-ben 250 főt érint. A létszám-racionalizálás a vezetés becslése szerint hozzávetőleg 8 milliárd forint ráfordítást igényel 2002-ben. Ezen túlmenően a leányvállalatok létszáma mintegy 330 fővel csökken 2003-ban és több mint 200 fővel 2004-ben. A leányvállalati leépítések költségeinek meghatározása még folyamatban van.
A csoport zárólétszáma 2003-ban várhatóan 1430 fővel lesz alacsonyabb, mint a 2002. év végén, míg 2004-ben a csökkenés legalább 450 főt jelent.
Straub Elek vezérigazgató a Reutersnek elmondta, hogy a leépítés összhangban áll a Deutsche Telekom takarékossági programjával, de a két intézkedés között nincs közvetlen kapcsolat. A leépítésre az anyavállalat szándékától függetlenül szükség van. „Semmiféle közvetlen utasítást nem kaptunk a megtakarítások jellegére vonatkozóan” - idézte Straub szavait az MTI-ECO.
Az utóbbi hónapokban többször felröppent a híresztelés, miszerint a Deutsche Telekom leválasztaná a Westelt és beolvasztaná a saját mobilszolgáltató leányvállalata nemzetközi részlegébe, a T-Mobile Internationalba. Straub Elek véleménye szerint egy ilyen lépésnek nem volna gazdasági értelme. Megítélése szerint a Deutsche Telekom számára semmi értelme kettévágni a Matávot, amelynek két része egyenként kevesebbet érne, mint a vezetékes és a mobilszolgáltatás együtt.
Nem rendelkezem olyan információval, amelynek alapján elképzelhető lenne, hogy a Matáv megszabadulna a Westeltől. Azt sem tudom elképzelni, hogy a fő tulajdonosunk érdekelt lenne ebben. Tulajdonosként az a célja, hogy a vagyona a lehető legtöbbet érje - közölte a vezérigazgató, és hozzátette, hogy a Westel természetesen erősíti együttműködését a T-Mobiléval és előnyére válnak a szinergiák a Deutsche Telekom mobilszolgáltatóival. Ebben az értelemben a Westel és a T-Mobile közelebb kerül egymáshoz, de ez nem jelent változást a jelenlegi tulajdonosi szerkezetben, amely szerintem a legjobban szolgálja a befektetők érdekeit - fejtegette Straub. Azt is elmondta, hogy az összekapcsolási díjak és a percdíjak a piaci várakozásoknál később csökkennek. A Matáv vezérigazgatója szerint a társaság eddigi teljesítménye és a piaci kilátásai nem indokolják a részvények leminősítését. A Deutsche Bank nemrég ugyanis „tartásra” rontotta a Matáv papírjait az addigi „vételről”, mert elemzése szerint a díjak a vártnál gyorsabban csökkennek majd.
(NAPI)
