A magyar árampiac jövőre induló liberalizációjára való készülődést jelzi, hogy a két éve megindult borsodchemes erőműprojekt után elindul a TVK hasonló beruházása. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató az OTP Bank, Carl-Ernst Giesting elnök az Émász, Molnár József vezérigazgató a TVK részéről látta el kézjegyével az eddigi legnagyobb, teljes egészében hazai bank által finanszírozott energetikai projekt-hitelmegállapodást.
A TVK működéséhez szükséges gőzenergiát jelenleg a tiszapalkonyai erőmű biztosítja, de csak 2003 végéig. A TVK - mint vezérigazgatója elmondta - két éve döntött úgy, hogy a megfelelő gőzellátás érdekében saját erőművet hoz létre, amely - a gazdaságosság miatt - a vegyipari társaság áramellátását is átvállalja. A TVK-Erőmű Kft. 74 százalékban a TVK-t eddig árammal ellátó Émász, 26 százalékban a TVK tulajdonában áll. A 34 megawatt kapacitású, óránként 250 tonna gőzt előállító gáztüzelésű erőmű felépítésének 53,33 millió eurós költségét 25 százalékban a TVK-Erőmű Kft. állja, a fennmaradó összeget projekt-hitelmegállapodás keretében az OTP finanszírozza.
A 40 millió eurós hitelkeret - mint Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese elmondta - 15 éves futamidejű, EURIBOR alapú, kamatfelára kezdetben egy százalék alatt marad (a NAPI Gazdaság becslése szerint 0,95 százalékos felárat tartalmaz). A projekt elkészülte (2004. március) után ennél valamivel kevesebb, majd a futamidő utolsó öt évében még kedvezőbb lesz. A hitelt egy, a jegybanki alapkamathoz kötött 2 milliárd forintos áfahitel és egy 1 millió euró összegű kétdevizás működőtőke-hitel egészíti ki.
Egy kérdés nyomán kiderült, hogy a TVK-nak jelenleg is az OTP a fő hitelezője, 20 milliárdos hitelállományának (ebben sem az új olefingyár építésére majdan felveendő 280 millió eurós szindikált hitel, sem az erőműhitel nincs benne) éppen fele az OTP felé áll fenn.
Az erőműtársaságban való részvétel az Émász számára azért előnyös, mert a TVK-nak mint nagyfogyasztónak eladott villamos energián eddig gyakorlatilag nem képződött árrése - mondta a NAPI Gazdaság érdeklődésére Carl-Ernst Giesting, az Émász it-elnöke. (Az Émász árbevételének 25 százalékát adják a nagyfogyasztók, akik lényegében az MVM árán kapják az energiát.) Az erőművet - akárcsak a hasonló konstrukcióban épülő borsodchemest - az 50-50 százalékban az Elmű és az Émász tulajdonában lévő, 635 millió forintos jegyzett tőkével rendelkező Sinergy Kft. üzemelteti majd. (A BorsodChem Erőmű Kft.-nek eredetileg három alapítója volt, ám a 30 százalékkal rendelkező Molt nemrég az Émász kivásárolta, és itt is 74 százalékos arányban tulajdonos.) A Sinergy egyébként a térségben máshol is aktív, a tiszaújvárosi önkormányzatnak például minierőművet épít.
Az Émász-elnök egyik utalásából arra lehet következtetni, hogy a felek között más irányú együttműködés is előkészítés alatt áll. Az Émász, az Elmű és a Mátrai Erőmű tulajdonosa, a német RWE júliusban vette meg a Kelet-Szlovákai Áramszolgáltatót. Megfigyelők szerint nem kizárt, hogy a szlovák cég nagyfogyasztóit hamarosan hasonló erőműajánlatokkal keresi meg a Sinergy. Ezek finanszírozásában fontos szerepet kaphat az OTP Slovakia is.
Korányi G. Tamás
