A bankközi devizapiacon szerdán délután 11,72 százalékon állt a forint jegyzése az intervenciós sáv közepétől számítva az erős oldalon, ami 23 bázispontos gyengülést jelent a kedd délutáni értékhez képest. Fizetőeszközünk a nap legnagyobb részében a keddinél gyengébb volt, mélypontját 11,66 százalék körül érte el. A gyengülést különböző megfigyelők a júliusi fizetésimérleg-adatokkal és állampapír-piaci folyamatokkal magyarázzák. Az eurót 243,70-243,80 forinton jegyezték, 65 fillérrel drágábban a keddinél. A dollár hullámmozgása a nemzetközi porondhoz hasonlóan itthon is folytatódott, most 1,60-1,85 forinttal gyengült az amerikai valuta, így a nap végéhez közeledve 249,65-249,95 forinton állt.
A másodlagos állampapírpiac viszonylag csendes volt, csak a legközelebbi, 3 hónapos referenciahozam csökkent számottevően, 6 bázisponttal, évi 9,46 százalékra. Ezzel augusztus közepe óta először esett a 9,5 százalékos jegybanki alapkamat alá. Több, főleg rövidebb futamidő referenciahozama kisebb mértékben, 1-3 bázisponttal mérséklődött, némelyiké pedig egyáltalán nem változott. Ma 3 és 10 éves államkötvényeket bocsátanak aukcióra, ami kissé megmozgathatja a piacot.
A bankközi forintpiacon az overnight kamatok évi 9,85-9,90 százalékig emelkedtek, ez újabb 30-45 bázisponttal több, mint az előző napon. A szintén egynapos tomnext kamatok időnként már a 10 százalékot is elérték. Kissé emelkedett a hosszabb lejáratú hitelek kamata is, általában évi 9,60 százalékig.
A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán mostanában igen élénknek számító, csaknem 2 milliárd forintos forgalom mellett a dollárlejáratok elszámolóárai 1,15-2,20 forinttal estek. A forgalom zömét adó euró szeptemberre kissé erősödött, a három utána következő lejáratra viszont gyengült. Volt némi forgalom cseh koronára és lengyel zlotyra is, utóbbi kismértékben emelkedett.
E. J.
