BUX 139124.28 -0,13 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Különös román aggályok az OTP Bank Rt.-vel szemben

Az OTP Bank értetlenül fogadja a román sajtóban megjelent véleményeket, amelyek szerint az OTP Bank állítólagos állami tulajdona akadályozhatja a román bankprivatizációban való részvételét. Wolf László vezérigazgató-helyettes a NAPI Gazdaságnak elmondta: az OTP csaknem 80 százaléka nagy nemzetközi pénzügyi befektetők kezében van, az állam mindössze egyetlen - az üzletmenetre befolyással nem bíró - szavazatelsőbbségi részvény révén tulajdonos, így nincs alapja e felvetésnek.

2002. szeptember 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A bukaresti Médiafax hírügynökség tegnapelőtt meg nem nevezett parlamenti forrásokra hivatkozva közölte: a Román Nemzeti Bank szakvéleménye szerint a BCR-re pályázók közül mind a francia Eulia-csoportot, mind a HVB-csoporthoz tartozó BA-CA-val közös pályázatot benyújtani kívánó OTP Bankot ki kell zárni a versenyből, mivel a francia konzorciumot többségi állami tulajdonban levő pénzintézetek alkotják, a magyar bankban pedig az aranyrészvény révén érvényesül állami befolyás. A hírügynökség parlamenti forrását idézve emlékeztet arra az 1997-es román törvényre, amely a bankprivatizációban csak többségében magántulajdonban lévő jogi személyek részvételét teszi lehetővé. (A törvény a 20 százalék feletti banki befolyás szerzésekor tekinti kizáró oknak az állami többségi tulajdonlást, ám ebből kiveszi a nemzetközi pénzügyi intézmények esetleges tulajdonszerzését.)

A román sajtóban tegnap megjelent értelmezések szerint - amint erről lapunk a kolozsvári Krónika szerkesztőségétől értesült - e megfontolások alapján az Eulia és az OTP kiesik a versenyből, így vagy a HVB-csoport egyedül pályázik, vagy - ami a helyi vélemények szerint valószínűbb - a hatóságok három hónappal meghosszabbítják a jelentkezési határidőt.
Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese a NAPI Gazdaságnak elmondta: értetlenül áll a csak az újságokból tudomására jutott román vélemény előtt, hiszen az OTP Bank nincs állami tulajdonban. A 280 millió részvény csaknem 80 százaléka külföldi, jórészt közismert nemzetközi pénzügyi befektetők tulajdonában van.
A magyar állam 1997 szeptemberében adta el az akkor 25 százalékos az OTP-pakettjét. Ezt megelőzően a bank kibocsátott egy darab ezerforintos névértékű szavazatelsőbbségi részvényt, amely az állam számára bizonyos kérdésekben - például tőkeemeléskor - vétójogot biztosít. Az állam az OTP normál üzletmenetébe és akvizíciós politikájába értelemszerűen nem szól bele, így az OTP-t aligha lehet állami tulajdonú banknak tekinteni.
Mint ismeretes, szeptember 20-án jár le az úgynevezett kvalifikációs eljárás határideje, amelynek során az eladó a pályázatra jelentkezők közül kiválasztja azt a maximum öt vevőjelöltet, akivel - a titkossági nyilatkozat aláírása után - megkezdi az érdemi tárgyalásokat és akik átvilágíthatják a BCR-t.
A korábban elképzelt legalább tíz pályázóval szemben végül mindössze ketten, az Eulia csoport és a német-osztrák HVB-csoport és az OTP konzorciuma jelentkezett. Így gyakorlatilag péntekig derül ki, a román kormányzat kész-e mindkettőjükkel vagy valamelyikükkel tárgyalni a BCR eladásáról.
A HVB-csoporthoz tartozó BA-CA bank és az OTP külön-külön jelezte érdekeltségét, a felajánlott 51,88 százalékos BCR-pakettet a NAPI Gazdaság információi szerint a két bank 25,94-25,94 százalékos arányban kívánja megvásárolni.
Ha a román fél esetleg csak a HVB-csoporttal kívánná folytatni a tárgyalásokat, az - mint egy megfigyelő kifejtette - új helyzetet teremtene és a nemzetközi privatizációs gyakorlatban is szokatlan momentum lenne. Ez esetben az OTP valószínűleg komoly érdeklődést mutatna a bolgár DSK iránt, amely méreténél fogva - a 3,5 milliárd eurós mérlegfőösszeggel bíró bank értékét 150-200 millió euróra taksálják a szakértők - alkalmas lehetne az „egyszemélyes célpont" szerepére is.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet