Úgy tűnik, egyre több magyar tőzsdei cégnek okoz problémát a Budapesti Értéktőzsde alacsony likviditása. Hétfőn a NABI jelentette be, hogy részvényeit fél éven belül szeretné bevezetni valamelyik amerikai tőzsdére, tegnap pedig a Mol hasonló szándékairól tudósított az Interfax hírügynökségre hivatkozva a Portfólió.hu. A Mol pénzügyi igazgatója, Michel-Marc Delcommune tegnap az Investor Relations magazin konferenciáján kifejtette, hogy az olajtársaság fontolgatja részvényeinek - nem tisztázott, hogy melyik - amerikai piacra való bevezetését. Delcommune szavai szerint a menedzsment már vizsgálja a bevezetés lehetőségeit, ám jelenleg a gázüzletág problémáinak megoldása élvez elsőbbséget.
A bevezetés mellett szól, hogy az kényelmesebbé tenné a kereskedést a Mol külföldi befektetői számára, akik közül sok az amerikai. A pénzügyi vezető szerint a Mol könnyen meg tudna felelni az amerikai előírásoknak.
Az amerikai befektetők jobb kiszolgálása ugyan nem elhanyagolható érv, de valószínű, hogy az olajcég terveiben más szempontok is közrejátszottak. A New York-i tőzsdére a magyar papírok közül eddig csak a Matávot vezették be, s bár a forgalom java része Budapesten maradt, az amerikai jegyzés nagyobb ismertséget és nagyobb likviditást hozott a távközlési papírnak. A regionális terjeszkedés előtt álló olajtársaság számára minden bizonnyal kedvező lenne a BÉT és a londoni SEAQ mellett a New York-i kapitalizációt is felvonultatni, mint ahogy a megszigorított amerikai értékpapírtörvénynek való megfelelés is javíthatja a megítélését.
A 144/A szabály alapján egyébként a Mol GDS-eivel (Global Depository Share - globális letéti részvény) már 1995 óta lehet kereskedni az amerikai PORTAL rendszeren (ez intézményi befektetők számára teszi lehetővé a kereskedést nem regisztrált részvényekkel).
M. G.
