- Az idei árbevétel alig fele lesz a három éve kalkuláltnak, az eredmény pedig már tavaly előjelet váltott. A külső körülmények változtak ennyit vagy a Graphisoft választott rossz stratégiát?
- A külső körülmények drámaian átalakultak, mind az IT-szektor, mind az építőipar világméretű recesszióval küzd, ez különösen hagyományos piacunkon, Németországban mélyült el. De nem akarom a változást csak a külső körülményekre fogni, mi is súlyos hibákat követtünk el. Továbbra is hiszem, hogy a hosszú távú stratégiánk jó, de nem volt rövid- és középtávú stratégiánk. A valódi épülettel együtt élő intelligens épületmodell koncepciója, és az azon alapuló létesítménygazdálkodási szoftver, az ArchiFM, amelynek kifejlesztésére három éven át összpontosítottuk az erőnket, mint technológia jó, csak éppen nem lehet ugyanazzal a hálózattal, ugyanolyan módon eladni a terméket, mint az ArchiCAD-ot. Az FM sokkal inkább szolgáltatás, mint termék. Ezzel nem az építészeket, hanem a nagy ingatlanportfóliók tulajdonosait kell megcéloznunk, ebben viszont nem volt elég tapasztalatunk. Mindehhez nem egy-két évre van szükség, mint gondoltuk, hanem jóval hosszabb időre.
- Magyarországon azért sikerült eladni, ezt bizonyítja, hogy a Mol és az APEH már használja. Ez azt is jelenti, hogy nőtt a magyar piac súlya a Graphisoft életében?
- Az ArchiFM-nek azok az igazi vevői, akik több száz épületet tartanak fenn. E felhasználókat Magyarországon talán könnyebb „becserkészni", noha éppen a kormányzati szférával itthon eddig semmilyen üzleti kapcsolatban nem álltunk. Az Egyesült Államokban is értünk el sikereket e téren, jórészt az ottani leányunknak, a Drawbase-nak köszönhetően.
Az Egyesült Államok parti őrsége rendelt komolyabb mennyiségű FM-et, és bízunk benne, hogy ha már a sáncokon belül vagyunk, a termék eladja önmagát. Az viszont tény, hogy a magyar piac szerepe némileg megnőtt, már nem 98, „csupán" 94 százalék az export aránya. Persze, az erős forintot ezzel együtt is megsínylettük.
- A 94 százalék az ingatlan-bérbeadással együtt értendő?
- Nem, csak a szoftver- és szolgáltatásjellegű bevételekre. A hazai eladások növekedése egyértelműen a teljes árbevétel több, mint 10 százalékát adó FM-nek köszönhető, a létesítménygazdálkodási szoftver, illetve az ehhez kapcsolódó szolgáltatások a hazai eladások jó felét adják.
- Ha a stratégia csak hosszabb távon hatékony, mi lesz addig? Készül valamilyen új csodatermék?
- Egy vadonatúj termék kifejlesztése három év, és ugyanannyi idő kell ahhoz, hogy érdemi bevételt hozzon. Rövid távra tehát inkább a meglévő termékeink újrapozícionálása, a marketingstratégia váltása, új piacok felkutatása jöhet szóba.
- A most folyó verzióváltás jócskán elhúzódott, több hónapos a csúszás és lényegében ezen úszik el az idei nyereség.
- Az ArchiCAD új, 8.0 verziója lényegesen több változást tartalmaz, mint a két legutóbbi. Megjelenését a nyár végére terveztük, de a nagyarányú átdolgozás miatt elhúzódott a tesztelés. A munka zömén azonban már túl vagyunk, úgy vélem, október végén, november elején a fő piacainkon megjelenhet az új verzió. A japán változatra azonban még jövő tavaszig várni kell. Mindez azt jelenti, hogy a máskor legerősebb negyedik negyedévben is csak a nullszaldót várhatjuk, mivel a verziócserére néhány hét kevés lesz. A fejlesztők mindenesetre már a 9.0-án dolgoznak.
- Jelen körülmények között még napirenden tartják a Nasdaq-kal kapcsolatos terveket?
- Továbbra is szeretnénk a megfelelő időben megjelenni a Nasdaq-on, ám ehhez megfelelő, az amerikai befektetők fantáziáját megragadó „sztori" is kell. Jelenleg az amerikai eladásaink adják a teljes szoftver- és szolgáltatásjellegű bevételünk 24-25 százalékát, ezt az arányt jó lenne 30 százalék fölé tornászni. E területen egyébként nőttek eladásaink - hála a 2 millió dolláros vételárárával jó üzletnek bizonyult Drawbase-nak -, szemben a német piaccal.
- A tegnapi 759 forintos záróáron az egész cég mindössze 8 milliárd forintot ér, az alapítók részvényekben, a dolgozók - 5 eurós, vagy inkább afeletti árra szóló - részvényopciókban megtestesült vagyona jócskán összezsugorodott. Hogyan élik ezt meg a Graphisoftosok?
- Magam soha nem számolgattam, hogy a napi árfolyamon éppen mennyit ér a 25 százalékos pakettem. A 8-10 alapító tag a többiekhez képest szerencsésebb helyzetben van, mivel a tőzsdei bevezetés idején a pakettünk egy részének eladásából jórészt meg tudtuk valósítani anyagi természetű álmainkat. A többieknek, a háromszáz dolgozóból vagy kétszáznak, akiknek az álmai az opciókban testesülnek meg, és persze a befektetőinknek viszont még tartozom az igéretek teljesítésével...
Korányi G. Tamás
