A NABI Rt. alaptőkéjének 61 százalékát képviselték a társaság tegnapi rendkívüli közgyűlésén megjelenő részvényesek (az Első Magyar Alap ebből több mint 54 százalékkal részesedik). A közgyűlés egyhangúan elfogadta, hogy a társaság nevéből kerüljön ki az észak-amerikai jelző, így az új cégnév NABI Autóbuszipari Rt. lett. Az indoklásban elhangzott, hogy a NABI új piacokra - főleg Európába - is be szeretne lépni, másrészt gyártóbázisa sem korlátozódik Amerikára, ezért indokolt a névváltoztatás.
A társaság megváltoztatta eddigi, 1997-ben meghirdetett osztalékpolitikáját. A közgyűlési határozat szerint a társaság évente konszolidált adózott eredményének 25-33 százalékát fizeti ki a részvényeseknek. Mivel a NABI könyveit dollárban vezeti, az osztalékot a Magyar Nemzeti Banknak a tárgyév utolsó napján érvényes deviza-középárfolyamán számítják át forintra. A társaság talán már a leendő befektetői kör kedvét keresi azzal az intézkedéssel, amely szerint az osztalékot négy részletben fizeti (ez több amerikai cégnél bevett gyakorlat).
Az elfogadott alapszabály-módosítás szerint megszűnik annak a lehetősége, hogy az osztalékot részvényben is fel lehessen venni.
Egy másik alapszabály-módosítás szerint a NABI részvényesei ezentúl részesedésük arányában elővételi jogot élveznek mind a zártkörű, mind pedig a nyilvános értékesítések során. Az igazgatóság további öt évre felhatalmazást kapott az alaptőke maximum évi 25 százalékos felemelésére. Ez évi legfeljebb 1,2 millió részvényt érint, így a társaság tervezett 2 millió új részvény kibocsátásával járó nyilvános értékesítéshez újabb közgyűlési döntés szükséges. A részvényesek tájékoztatást kaptak arról, hogy a fő tulajdonos Első Magyar Alap (EMA) 2003 végéig működik, így dönteni kellett a NABI-részesedés sorsáról. Az alap megvizsgálta a szakmai befektetőnek, a magántranzakcióban pénzügyi befektetőnek történő, illetve a nyilvános kibocsátással egybekötött tőzsdei értékesítés lehetőségét. Az EMA a nyilvános kibocsátás mellett döntött és azt javasolta a NABI-nak, hogy maga is vegyen részt a kibocsátásban, ami növelné a likviditást és ezen keresztül a kedvezőbb árazást is elősegíthetné. A NABI maga 2 millió részvényt bocsátana ki, a tranzakció 2-6 hónapon belül valósulna meg. Mint Érsek Ákos kommunikációs igazgató lapunknak elmondta vagy december 15-ig, vagy pedig február 15. és május eleje között várható a kibocsátás. A részvényeket bevezetnék valamelyik amerikai tőzsdére, valószínűleg az AMEX vagy a Nasdaq lehet az a piac, ahol a NABI megfelel a feltételeknek.
Róna Péter, a NABI elnöke helyzetértékelése szerint a társaság célja jelenleg a CompoBus újítás által lehetővé tett új üzleti lehetőségek kiaknázása. Ez új piacokon való megjelenést, új termékek kifejlesztését és esetleg a gyártókapacitás növelését is jelentheti. A megvalósítás módját illetően az elnök úgy fogalmazott, ez történhet zöld mezős beruházással, akvizícióval vagy stratégiai együttműködés keretében is. A társaság harmadik negyedéves tevékenységével kapcsolatban a közgyűlésen csak annyi hangzott el, hogy a NABI pénteken adta el első buszait Magyarországon. A társaság új gyártóbázisának is otthont adó Kaposvár 155 millió forintért négy Optare Excel típusú autóbuszt vásárolt.
Molnár Gergely
