Két éve kezdődött a kilencvenes évek második felének magyar sikersztorijaként ismert Graphisoft vesszőfutása. A korábban évi 5-6 millió eurós nettó eredményt produkáló, 1998 nyarán, a frankfurti bevezetés idején még 20,5 millió euró külső forrást sikerrel bevonó építészeti szoftvergyártó először a nem kellően átgondolt akvizíciók, később a gazdasági recesszió, majd tavaly a forint nem várt (és a 98 százalék feletti exporthányad miatt a Graphisoft számára tragikus következményekkel járó) erősödése miatt egyre nagyobb veszteségekről kényszerült számot adni. A 2001. januári első profit-warning még csak arról szólt, hogy a várt 5 millió euró feletti eredményből csak 4 millió valósult meg, de az akkor folyó negyedév végül már nettó veszteségbe fordult. A 2001-es őszt a befektetések 3 millió eurós leírása árnyékolta be, de Bojár Gábor 2002 elején már ismét nyereséges működéssel biztatta a befektetőket (NAPI Gazdaság, 2002. március 6., 11. oldal).
Az első negyedévben ez üzemi szinten megvalósult, de az elhúzódó világgazdasági recesszió, az ugyancsak húzódó verzióváltás (az ArchiCAD új, 8.0 verzióját eredetileg az első félév végére ígérték), valamint a leányvállalatokkal kapcsolatos elszámolásoknál használt devizáknak a második negyedévben 400 ezer euróra rúgó árfolyamvesztesége miatt a félév (NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 9., 11-12. oldal) hiába hozott üzemi szinten 55 ezer eurós nyereséget, a nettó eredmény mínusz 756 ezer euró volt.
A cég idei terveiben 30 millió eurós bevétel és 1 millió euró alatti, de pozitív eredmény szerepelt. A tegnap közzétett profit-warning után e számok már a múlté. A társaság közleményében júliusban és augusztusban nagymértékű visszaesésről számol be. Az új verzió tesztelési időszakát a Graphisoft meghosszabbította, ezért a bevételnövekedés csak a negyedik negyedévben várható. A harmadik negyedév bevételei 4,3-4,7 millió euróra becsülhetők, ami tavalyhoz képest 30-35 százalékos visszaesést jelent. A közlemény szerint a várható üzemi veszteség a harmadik negyedévben 2-2,5 millió euró, amit egy üzemi szinten nullszaldós negyedik negyedév követhet. Ezzel az éves árbevételt 25-26 millió euróra, az éves üzemi veszteséget 2-2,5 millió euróra teszi a társaság.
A profitfigyelmeztetés - amely a kiábrándító számok mellett a „tevékenységek stratégiai áttekintését” ígéri - nem tér ki a befektetőket alapvetően érdeklő nettó eredmény alakulására. Mivel az első félévben a nettó eredmény - az árfolyamveszteségek és bizonyos érdekeltségek által kifizetett adók miatt - 800 ezer euróval volt rosszabb az üzemi eredménynél, aligha tűnik túlságosan borúlátónak az a feltételezés, hogy az év végére a nettó veszteség elérheti a 3-3,5 millió eurót. Ez már nem áll messze a tavalyi, 4 milliós - egyszeri okokkal magyarázott - rekordveszteségtől. Mindehhez képest a papír tegnapi, alig 23 forintos esése egészen mérsékeltnek tűnik, igaz, az elemzők már a féléves számok láttán sem vártak sok jót. A mostani árszinten a Graphisoft kapitalizációja 7,8 milliárd forint, ami bőven elmarad a még mindig 10 millió eurót meghaladó pénzvagyon és a könyvekben ugyan csak 16 millió euróval szereplő, de megfigyelők szerint legalább 5-6 milliárd forintot érő Graphisoft-park ingatlanértékétől. Elvileg tehát ideális felvásárlási célpont lehetne a cég, ezt azonban megakadályozza a menedzsment csaknem 60 százalékos (ezen belül Bojár Gábor 24,5 százalékos) tulajdoni aránya.
Korányi G. Tamás
