BUX 139551.24 0,18 %
OTP 45470 0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ha tudja, harminchat forinton veszi majd részvényeit a Humet

A tegnapi 24 forintos átlagárfolyamból kiindulva fél év alatt 50 százalékos haszonra tehetnek szert azok a részvényesek, akik nem adják be jelenlegi, 15 forintos névértékű Humet-részvényeiket a szeptember 18-án kezdődő cserére. A tisztes nyereséghez csak egy feltétel teljesülésére van szükség, nevezetesen arra, hogy a Humet fizetőképes legyen fél év múlva.

2002. szeptember 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Részvényenként 36 forintra tarthatnak igényt mindazok, akik Humet- részvényeiket nem nyújtják be cserére, és szeptember 30. után jelentkeznek a társaság székhelyén. A Humet ugyanis - amint arra a portfolio.hu internetes újság tegnap rámutatott - a megszokottól eltérő eljárást követ a jövő héten kezdődő részvénycseréje során. Abban még nincs semmi különös, hogy a régi papírjaikat a szeptember 27-i határidőig be nem nyújtó részvényesek - a törvénynek megfelelően - öt éven keresztül tarthatnak igényt részvényük ellenértékére. Az ellenérték azonban nem az érvénytelenített régi részvények helyett kibocsátott új papírok eladásából befolyt bevétel, hanem egy előre meghatározott árfolyam, jelen esetben 36 forint. Mindez egyben azt is jelenti, hogy a be nem cseréltek helyett kibocsátott új papírokat maga a társaság veszi meg.
A részvénycsere „eljárási szabályzata" szerint a régi papírokkal jelentkező részvényes 180 napon belül kapja meg a társaságtól a vételárat. Ezek után már csak abban kell bízni, hogy a Humet fizetőképes lesz - ami persze nem teljesen lehetetlen -, és máris kész a „biztos" 50 százalékos nyereség fél év alatt. Aki be szeretne szállni a hangsúlyozottan nem kis kockázatú játékba, szeptember 18-ig még vásárolhat a papírokból. Utána felfüggesztés következik, majd október 1-jétől már az új részvényekkel folytatódik a kereskedés.
Civin János elnök-vezérigazgató szerint lehetséges, hogy a társaság jól fog járni az át nem cserélt részvények megvásárlásával. Erre példaként azt az elképzelt jövőbeni esetet említette, amikor a részvények mondjuk 380 forintos áron cserélnek gazdát a tőzsdén, s a Humet a 360 (régi névértéken 36) forinton vett részvényeket nyereséggel értékesíti. Ebben az esetben persze nemcsak a Humet jár jól, hanem a cserében részt vevő részvényesei is.
Amennyiben a papírok árfolyama 360 forint alatt marad, úgy valóban csak a részvényeiket át nem cserélt részvényesek járnak jól (pontosabban erre megvan az esélyük), illetve talán azok, akik időben leugrottak a süllyedő hajóról - ezek közé tartozik egy héttel ezelőtti nyilatkozata (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 5., 9. oldal) alapján maga a kormányos, Civin is.
Jelen helyzetben nem könnyű megjósolni, hogy a sajátos konstrukcióban melyik tábor képviselői járnak majd jól. Egy biztos, az 50 százalékos nyereség ígérete arra alkalmas volt, hogy a Humet-vezér folytatódó eladásaival szemben keresletet teremtsen a tőzsdén. Civin hétfőn 1 709 390 részvényt adott el, így már csak 1,22 százaléknyi eladandó részvénye van. Az árfolyam a hétfői 22 forintos mélypontról tegnap felfelé mozdult el, s 24 forintos átlagáron cseréltek gazdát a papírok.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet