Az OTP Bank és a Bank Austria Creditanstalt közös nyilatkozatban jelentette be, hogy együtt pályáznak a román BCR 51,88 százalékos pakettjére.A legnagyobb magyar bank és a legnagyobb közép-európai bankcsoport (a HypoVereinsbankBank) szeptember 6-án írásban erősítette meg pályázási szándékát a román kormánynak. Pozitív fogadtatás esetén az OTP és a BA-CA az együttműködési megállapodásnak megfelelően közös tanácsadókkal, együtt világítják át a BCR-t.
A piacot némileg meglepő párválasztást Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese alapvetően prudenciális szempontokkal magyarázta, magyarán, az OTP-nek egyedül alighanem túl nagy falat lenne a vele egy súlycsoportban lévő BCR. Bár az akvizíció bizonyára fele-fele alapon történne, a két pályázó közütt (főleg ha nem a BA-CA-t, hanem a mögötte álló Hypo-csoportot nézzük) több mint egy nagyságrendnyi méretkülönbség van. Ilyen körülmények között Wolfnak ugyan igaza lehet abban, hogy „megtiszteltetésnek” nevezi az együttes indulásról szóló megállapodást az OTP számára, de a „közös ló” bizonyos veszélyeket is jelenthet az OTP részvényeseinek szemében. (Bár az egyedüli vásárlást alighanem még jobban kárhoztatnák.)
Nem véletlen, hogy az OTP vezetői éppen ezekben a napokban tartanak több befektetői találkozót. Spéder Zoltán alelnök és vezérigazgató-helyettes a múlt héten Londonban találkozott a külföldi részvényesekkel, a napokban pedig New Yorkban tájékoztatja az ottani alapkezelőket az OTP akvizíciós elképzeléseiről.
K. G. T.
