Várhatóan e hét végéig újra a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa elé kerül az Észak-dunántúli Áramszolgáltató Rt. felvásárlási ügye. Az E.ON júniusban nyilvános vételi ajánlattal 89,14 százalékra növelte tulajdonrészét az áramszolgáltatóban, az ajánlattal élő részvényesek viszont csak akkor kaphatják meg részvényeik ellenértékét, ha az ügyletre a GVH áldását adja. Korábban arról számoltunk be (NAPI Gazdaság, 2002. július 16., 7. oldal), hogy a Versenytanács hiánypótlást rendelt el. Mint a GVH illetékese tegnap lapunk kérdésére elmondta, ez egyben azt is jelentette, hogy újra visszakerült az ügy a vizsgálati szakaszba. Augusztus és szeptember folyamán további piaci szereplőkkel, azok szövetségeivel és a Magyar Energia Hivatallal folytattak egyeztetéseket, sőt 39 nagyfogyasztó véleményét is kikérték az Édász felvásárlásának várható piaci következményeiről. A versenytanács azért jár el fokozott gondossággal, mert el szeretnék kerülni, hogy a mostani döntéssel a piacok későbbi megmerevedését segítsék elő. Különösen aktuális ez a 2003 elején bevezetni tervezett árampiaci liberalizáció előtt - mondta a GVH illetékese. A döntés bizonyos szempontból precedens értékű, hiszen későbbi felvásárlásokra, fúziókra is hatással lehet.
A GVH számára meghatározott végső időpont november 25-én jár le, a részvényesek a döntést követő öt napon belül kapják meg pénzüket. Valószínű azonban, hogy a mostani alapos kiegészítés után a Versenytanácsnak már nem lesz hosszú időre szüksége, s így nem kell decemberig várni, hanem esetleg már október első felében lezárulhat az akció. Mivel a vételár euróban van meghatározva, az a forint-euró árfolyamnak megfelelően naponta változik: tegnap 17 921 forintot ért egy felajánlott Édász-részvény.
M. G.
