Az OTP akvizíciós lehetőségek után kutat a térségben, hogy megerősödjön egy esetleges felvásárlási veszéllyel szemben - indokolta Spéder Zoltán alelnök a Reutersnek adott tegnapi interjújában a BCR megvásárlására irányuló elképzeléseket. Spéder a NAPI Gazdaságnak ismét megerősítette: az OTP nem egyedül, hanem partnerekkel közösen szeretné megvenni az egyébként önmagával csaknem egyforma nagyságú vezető román bank 52 százalékos pakettjét, „világosan meghatározott kiszállási lehetőségeket adva partnereinknek”.
Az alelnök kijelentette, hogy az OTP középtávon meg kívánja tartani függetlenségét, amelynek egyik záloga a teljesítményekkel arányosan növekvő tőzsdei árfolyam. Spéder várakozásai szerint a bank részvényének árfolyama (az idei csaknem 35 százalékos emelkedés után) további 50 százalékkal emelkedik; ezt a térségben csaknem egyedülállóan magas, a 20 százalékot meghaladó ROE (sajáttőke-arányos nyereség) ráta fenntarthatóságával indokolta. Spéder Zoltán egyébként jelenleg Londonban roadshow-n tájékoztatja a bank külföldi befektetőit az akvizíciós elképzelésekről.
Miközben az OTP Bank vezetői a korábbi szlovák akvizíció előkészületi szakaszához képest lényegesen sűrűbben hangoztatják a BCR iránti vételi szándékaikat, az Adevarul című román napilap értesülése szerint a BCR privatizációját jövő februárra halasztják.
Eredetileg az IMF készenléti hitelének egyik folyósítási feltétele volt, hogy a román kormány még 2002-ben magánosítsa a legnagyobb romániai bankot, ám úgy tűnik, erre csak jövőre kerül sor.
A halasztás talán azzal is összefüggésben áll, hogy a BCR - amint kolozsvári sajtóforrásaink is megerősítik - idén a fennállása legjobb eredményét érheti el. A BCR mérlegfőösszege 2002. június 30-án elérte a 127,6 ezer milliárd lejt (3,8 milliárd dollárt), adózott eredménye 2002 első félévében 3230 milliárd lejre (97 millió dollárra) rúgott, ami alig maradt el az OTP 102 millió dolláros féléves profitjától (NAPI Gazdaság, 2002. július 18., 9-10. oldal). Helyi megfigyelők a BCR idei profitját 200 millió dollár közelébe teszik.
Mint ismeretes, a román kormány tanácsadója korábban (még a 2001-es 146 millió dolláros nettó profit ismeretében) 800 millió és egymilliárd dollár közötti célárat határozott meg a BCR-ért, aminek alapján az 52 százalékos pakett értéke (az irányítási felár nélkül) 416-520 millió dollár között lenne. Ha a pályázat a 2002-es számok ismeretében zárul le, nem kizárt, hogy lényegesen magasabb számok szerepelnek majd az ajánlatok között, bár tény, hogy a román országkockázat az utóbbi hónapokban nem csökkent olyan mértékben, amilyen mértékben a BCR számai javultak.
A 3 millió lakossági ügyféllel és 10 500 alkalmazottal rendelkező nagybankért az OTP - korábbi, meg nem erősített hírek szerint - egy német bankkal és/vagy egy nemzetközi pénzügyi befektetővel közösen tenne ajánlatot, ám a konzorciumban a többség a magyar bank kezében lenne. Ez óvatos becslések szerint is legalább 250-350 millió dollárt igényelne az OTP részéről, ami az idei - osztalék után számított - profit másfél-kétszeresére rúghat. Ha a befektetők nem ítélik túlzottnak a vételárat (az OTP-nek eddig nem az volt a híre, hogy drágán vásárol, ezt bizonyítja a Postabank és a BÁV esete is), a gyarapodás mindenképpen erősítheti az árfolyamot. Középtávon akár még az alelnöki árfolyamjóslat is bejöhet...
Korányi G. Tamás
