A német üzleti bizalmat tükröző Ifo-index a harmadik egymást követő hónapban csökkent, ami azt jelzi, hogy a gazdasági fellendülés legalábbis ideiglenesen megtorpant az EU legnagyobb gazdaságában. Nem tett jót a piacoknak az sem, hogy két technológiai óriáscég, a Nortel és a Hewlett-Packard is meglehetősen borúlátóan nyilatkozott az idei év hátralevő részéről.
A börzéken ezek után az esést a technológiai és telekom-papírok vezették az óceán mindkét oldalán. A tengerentúlon a Nasdaq Composite technológiai indexre hatott leginkább a rossz hangulat, a mutató közel 2 százalékot gyengült. A chipszektor a Semtech bejelentése után kezdett zuhanásba, miután a félvezetőgyártó cég visszaesést prognosztizált harmadik negyedéves eladásai terén. A társaság részvénye 25 százalékkal gyengült a New York-i tőzsdén.
A londoni börze FTSE-100 kosarában szerdán mindössze egy papír, a Diageóé akadt, amelynek erősödött az árfolyama, a CAC és a DAX kosarában még ennyi sem. A Footsie végül közel 4 százalékot veszített és 4274,0 ponton állapodott meg, az index négy hete nem zárt ilyen alacsony szinten.
A francia börze indexe, a CAC-40 4,2 százalékkal gyengült, a legnagyobb - 7 és fél százalékos - árfolyamcsökkenést az Alcatel papírja szenvedte el. A rivális cégek részvényei is megsínylették a csütörtöki besszt, a Nokia papírja 6,4, az Ericssoné 6,5 százalékot esett. A frankfurti tőzsdén az Allianz részvénye vezette a zuhanást, a biztosítócég papírjának kurzusa 7,3 százalékot mérséklődött. Viszonylag enyhe árfolyamveszteséggel úszta meg a napot a Deutsche Post papírja, miután a társaság engedélyt kapott, hogy első konkurensként léphessen be a brit postai szolgáltatások piacára.
A dollár erősödött az euróval és a jennel szemben. Az közös európai valuta egy egységéért szerda este 98 centet kellett fizetni, míg a jen/dollár kurzus 118,7-es szintre módosult.
K. K.
