A kilencvenes évek közepéig folyamatosan nyereséges, 1996-tól a tőzsdén is szereplő győri Gardéniát tragikusan érintette a kötött függönyök iránti kereslet világméretű visszaesése, a szövött függönyök előtérbe kerülése. A cég 2001 közepére ugyan leépítette a kihasználatlan kapacitásait, de kiderült, hogy még teljes kapacitáskihasználtság esetén sem képes nyereségesen működni. Tavaly az első félévben 177, a másodikban 170 milliós üzemi veszteség képződött, amelyet 2002 első hat hónapjában további 229 millió követett. A cégcsoport az első félévben 1 százalékkal növelte bevételét (a hazai eladások 10 százalékkal visszaestek, az export 11 százalékkal - volumenben több mint 16 százalékkal - nőtt), ám ez mit sem segített.
Az igazgatóság június közepén radikális átalakításra szánta el magát (NAPI Gazdaság, 2002. június 26., 9-10. oldal), 237 dolgozó elküldéséről döntött. (Az anyacég létszáma 300, a csoporté 500 fő.)
Zelnik Péter, az igazgatóság elnöke a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a cég vezetése júniusban mondta fel - 90 napos határidővel - a kollektív szerződést, az elbocsátottak zöme ezért csak a munka törvénykönyvében rögzített járandóságokra számíthat. Mindez összesen 200 millió forintjába kerül a cégnek, míg a készletleértékelések további 100 milliót visznek el. A hímzőüzem már leállt, a kötőüzem október végéig, a kikészítő gyáregység november végéig működik. Zelnik utalt arra, hogy az első félév 245 milliós - adózott és csoportszintű - vesztesége az év végéig akár meg is duplázódhat, hacsak nem sikerül a feleslegessé váló eszközök egy részét könyvérték fölött értékesíteni. Erre leginkább a patinás gyár győri központi telephelyénél van esély, az ingatlan mintegy 900 millió forintos könyv szerinti értékét éppen tavaly módosították 760 millió forinttal felfelé. Ez az összeg értékelési tartalékba került (ezért a saját tőke még június végén is 716 millió forinttal haladta meg az 1,2 milliárdos jegyzett tőkét), de kérdés, hogy sikerül-e az eladás ezen az áron. Az elnök utalt arra, hogy elképzelhető más megoldás is, a telephely közös hasznosítása más cégekkel.
A megmaradt Gardénia-csoport (a burgenlandi Vossen törülközőgyártó már két éve kikerült a csoportból, tagja viszont az ugyancsak a győri telephelyen működő Garkonf - amely száz emberrel import alapanyagot dolgoz fel - és a 60 fős Dénia kiskereskedelmi hálózat) új helyen, új profillal működik jövőre tovább. Az anyavállalatnál maradó 50 dolgozó feladata az értékesítés és a logisztika lesz, a cég fő értéke. A márkanév tehát megmarad, és a tőzsdei jelenléten sem tervez változtatást a fő tulajdonos Hungarian Industries (igaz, most nem is lenne pénze egy felvásárlási akcióra).
K. G. T.
