A Wall Streeten pénteken napvilágot látott elemzői vélemények szerint a félvezető-iparági cégek többsége a recesszió ellenére még mindig túlságosan költekező életmódot folytat, papírjaik pedig továbbra is túlértékeltek. A hír nyomán a technológiai részvények esésbe kezdtek, az Intelé 6,2, az Advanced Micro Devicesé pedig több, mint 7 százalékot veszített értékéből. A techszektor mélyrepülése a mutatók közül a Nasdaq Composite-on látszott meg leginkább, ez közel 3 százalékot zuhant. A Dow Jones 2, az S&P-500 2,3 százalékkal esett.
Európában az csökkenésben a telekom- és technológiai papírok vitték a prímet, miután az amerikai optikai hálózatokban használatos berendezéseket gyártó Ciena nemcsak kiábrándító negyedéves gyorsjelentést adott közre, de egyben borúlátóan nyilatkozott a szektor jövőjét illetően is. A pénteki esés ellenére a CAC 4,5 százalékkal emelkedett a héten.
A svéd Ericsson papírja, mely a hét első négy napján közel 50 százalékkal erősödött, pénteken 16,8 százalékkal esett. Az ASML részvénye a Banc of America leminősítése nyomán szenvedett el közel 10 százalékos árfolyamveszteséget, de zuhant az STMicroelectronics, az Infineon és a Philips is.
A távközlési szolgáltatók közül a francia Orange 5,5, míg testvérvállalata, a France Télécom 6,1 százalékot zuhant.
A pénteki enyhe olajárcsökkenés hatására esett a kitermelők részvényeinek árfolyama is. A Totalfinaelf, a RoyalDutch, és a BP papírjának kurzusa is 1-2 százalék körüli gyengülést produkált. a GlaxoSmithKline papírja viszonylag enyhe, 0,3 százalékos árfolyamveszteséggel megúszta a besszt, miután a cég bejelentette: jogi keresetet nyújt be a konkurens Novartis egyik leányvállalata ellen, amely szerintük lekoppintotta a GSK egyik antibiotikumának gyártási eljárását.
A dollár árfolyama nem változott a hét utolsó napján, azaz az euró továbbra is 0,973 dollárt ér, a jen/dollár kurzus pedig 119,7-es szinten áll.
K. K.
