BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Alacsony bázisról duplázott a Dédász

A többi áramszolgáltatóhoz hasonlóan növelni tudta első félévi eredményét a Dédász (Dél-dunántúli Áramszolgáltató), illetve a jelentését utolsóként közzétevő Édász (Észak-dunántúli Áramszolgáltató) is. A külső körülményekből (a tavalyi áramárvita miatt mindegyik cégnél igen alacsony lett a bázisidőszak eredménye) adódóan elvárható - és az összes többi áramszolgáltatónál megmutatkozó - eredménynövekedésben azonban igen jelentősek a különbségek a két cég között.

2002. augusztus 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Dédász árbevétele megközelítette a 31 milliárd forintot, amin belül a villamosenergia-értékesítés árbevétele 7,4 százalékkal emelkedett. Az értékesítési árak átlagosan 5 százalékkal nőttek, a mennyiségi növekedés pedig 2,7 százalékot tett ki.
Kedvező hír, hogy a hálózati veszteség közel egy százalékkal csökkent az előző évi 12,4 százalékról. A bevételek növekedése jelentősen meghaladta a költségek 6,6 százalékos emelkedését, így az üzemi nyereség 650 millió forint lett a tavaly első félévi 24,3 millió forint veszteség után.
Az Édász nettó árbevétele a 2001. I. negyedévihez képest 6,8 százalékkal, 56,12 milliárd forintra emelkedett az értékesített energia volumenének növekedése, illetve az áramáremelés révén. Az alacsonyabb kamatbevételek miatt a pénzügyi műveletek eredménye megfeleződött, azaz 258,6 millió forintra olvadt, a rendkívüli eredmény ugyanakkor - alapvetően a fejlesztési hozzájárulások halasztott bevételének köszönhetően - a négyszeresére, 476,7 millió forintra ugrott.
Az észak-dunántúli társaság azonban érdekes módon nemcsak abban tér el a Dédásztól - csakúgy, mint többi szektortársától -, hogy nyeresége alig több mint 13 százalékkal nőtt, de abban is, hogy az áramszolgáltatók egyik legmeghatározóbb mutatóját, a hálózati veszteségét nem volt képes csökkenteni, sőt az némileg még emelkedett is. A társaság - amelynek részvényeire az E.ON Hungária nyilvános vételi ajánlatot tett, ami éppen a versenyhivatal jóváhagyására vár - vevőkörét tekintve is különbözik társaitól. Az Édász ügyfelei között igen nagy arányban vannak (az iparilag legfejlettebb nyugat-magyarországi területről van szó) nagyfogyasztók, iparvállalatok.
Az Édász többek között ennek köszönheti, hogy a tavalyi áramárvitát a legkevésbé szenvedte meg, ebből következően nem csoda, hogy nála mutatkozik a legkisebb arányú javulás is.
Mindkét társaságnál több százmillió forintos rendkívüli eredmény képződött, ami a hálózatfejlesztési hozzájárulásokból adódott. A Dédásznál e tétel jelentősége sokkal nagyobb (323 millió forint), a társaság jóval alacsonyabb eredménye miatt.
A két áramszolgáltatónál ebből következően vélhetően igencsak eltér majd az osztalék mértéke is. A Dédásznál az idei évre várható osztalék meghaladhatja az 500 forintot, míg az Édász esetében a 1150-1200 forint is elképzelhető lenne, hacsak a nyilvános ajánlattétel után az E.ON osztalékpolitikája meg nem változik.
Almás Andor

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet