A Mol mind ez idáig legjobban sikerült negyedévéről jelentett tegnap a részvényeseknek, ami jól mutatja, milyen nagymértékben javíthatja a társaság helyzetét, ha a gázüzletágban nem kénytelen gigantikus veszteségeket elviselni. A részvényt vásárló befektetők optimizmusa ilyen értelemben érthető, hiszen ha a menedzsment várakozásai bejönnek, akár jóval 10 alatti P/E érték is kijöhet.
Több, kedvezően változó külső tényező közül a világpiaci gázárak - az olajárak csökkenését követő - esése emelhető ki, aminek hatását csak fokozta a forint dollárral szembeni erősödése. Míg a hazai gázáremelésnek köszönhetően átlagosan 16,4 százalékkal nőtt az eladási ár, a beszerzési árak 35 százalékkal csökkentek. Ez két év óta először tette lehetővé, hogy a Mol nyereséget könyvelhessen el a gázértékesítésen (a tényt némileg beárnyékolja a gyorsjelentésben foglalt figyelmeztetés, mely szerint az év hátralevő részében ez megfordulhat). A tavalyi év azonos időszakának 80,4 milliárdos üzemi szintű gázveszteségével szemben így alig 3,8 milliárdos mínusz jött össze az idei első félévben. Ráadásul a menedzsment az év hátralevő részére az üzletágban nullszaldót vár, ami a befektetői várakozások további javulását hozhatja (bár ezen a területen a tízmilliárdos nagyságrendű tévedés még az ő részükről sem példátlan).
A negyedéves eredményhez hozzájárult, hogy a többi üzletág nyereségessége is javult. A múlt év kiemelkedően jó körülményeihez képest az idei első negyedévre végletesen romlott a finomítók, így a Mol iparági helyzete is, de a második negyedévben a helyzet sokat javult. A feldolgozás és kereskedelem üzletág eredménytermelő képessége helyreállt, bár a tavalyi azonos időszakhoz képest még mindig 30 százalékkal gyengébb az üzleti eredmény. A javulás jórészt a már 95 százalékos kihasználtsággal működő maradékfeldolgozónak (a tavaly átadott 50 milliárdos beruházás eredménye) és a számviteli készlethatásoknak köszönhető, s nagyban hozzájárult az a nyereség, amit a szlovákiai kúthálózatnak a Slovnaftnak történt értékesítése hozott. A Mol jó teljesítménye nemzetközi összehasonlításban is megmutatkozik. Az olajvállalati átlagos teljesítményromlás a tavalyi és a mostani második negyedév között - Mosonyi György vezérigazgató szerint - a 60 százalékot is elérte, míg a Molnál csupán 10 százalék volt, ha a feldolgozás és kereskedelem üzletág teljesítményéből leszámítjuk a rendkívüli tételeket.
Kevésbé szép a kutatás-termelési üzletág teljesítménye: a dollárban 13 százalékos olajáresés és a karbantartási költségek növekedése okozott csökkenést az üzemi eredményben. Pozitív fejlemény viszont a kitermelés 1,6 százalékos növekedése, különös tekintettel arra, hogy a Mol Jukosszal közös projektje még nem is termel. A vegyesvállalat a kitermeléshez szükséges engedélyeket várhatóan a harmadik negyedév során megkapja.
Pozitívan befolyásolta a társaság eredményét a Slovnaft javuló teljesítménye, ami 2,7 milliárdot hozott a Molnak. A szlovák társasággal való együttműködés 16 millió dollár szinergiahatást eredményezett. A SAP vállalatirányítási rendszer bevezetése 16 milliárd forintos megtakarítást hozhat a következő két évben.
A Mol különlegesen jó negyedéve gyógyír lehet a kitartó befektetők számára. Komoly bizonytalansági tényező azonban a dollárárfolyam és az olajárak alakulása, ami - miként az elmúlt évek példája mutatja - ugyanúgy okozhat 100 milliárdos veszteséget, mint nyereséget. Sok függ a gázüzlet új szabályozásától, illetve eladásától. Mosonyi György ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a parlament őszre tervezi az új gáztörvény megalkotását, és a kormány is dolgozik az új szabályozáson (ez legközelebb jövőre hozhat megoldást). Az üzletág eladása - mivel értéke egyelőre nem megállapítható - jelenleg nincs napirenden. Rövid távon a részvényárfolyamot igazán befolyásoló tényező az INA-privatizáció lehet, ahol a 25 százalékos részesedésért folyó versenyben a Mol már a short listen van.
A. A. G.
