BUX 139331.15 0,02 %
OTP 45480 0,4 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol és az áramcégek javították az eredményeket

A tőzsdei társaságok összesített eredménye 2002 első félévében - a jelentésével késlekedő Édász és Csepel adatai nélkül - megközelíti a 151 milliárd forintot, amely 30,3 százalékkal haladja meg a tavalyi első félév teljesítményét. A 35 milliárdos eredménytöbblet majdnem fillérre megegyezik az alacsonyabb gázárak miatt szinte szárnyaló Mol profitnövekedésével, így elmondható, hogy a többi tőzsdei cég átlagban a tavalyi formáját hozta. Mivel az index is 6 százalékkal magasabban áll, mint most egy éve, látható, hogy a magyar részvények ár/teljesítmény hányadosa változatlan maradt.

2002. augusztus 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 49 még a parketten forgó társaság közül 47 tette közzé féléves gyorsjelentését (az Édász és a Csepel is késett már korábban egy-egy alkalommal), 35-en nyereségről, tucatnyian veszteségről adtak számot. (Tavaly 11 cégnek volt mínuszos a féléve.) A 30,3 százalékos összesített eredményjavulás teljes egészében a Molnak köszönhető, az olajvállalat - a gázüzlet idén már megszűnő veszteségei miatt - 4,6 milliárdról 39,6 milliárd forintra növelte nettó profitját, visszaszerezve ezzel a Matáv 1997-es bevezetésével elvesztett első helyét a 15 százalékos eredményromlást elszenvedő telefoncégtől.

A Mol - és a hasonló okból 400 milliós profittöbbletet produkáló, tavaly még nullszaldós Prímagáz - mellett az áramszolgáltatók járultak hozzá erőteljesen a szép számokhoz. A tavaly meglehetősen gyenge első félévet produkáló áramszolgáltató ágazat eredménye 5,5 milliárd forinttal javult (az Édász nélkül), ami például az Émász esetében a veszteségből nyereségbe fordulást, a Titásznál pedig a jelképes tavalyi eredmény megtízszereződését jelentette. Ennél is nagyobb arányban javult a tőzsdéről vélhetően hamarosan távozó Skála profitja, a - jelentős részben ingatlanértékesítésből származó - csaknem 3 milliárdos első féléves nyereség 183-szorosan múlja felül a tavalyit.
Az OTP 17 százalékkal tudta növelni nyereségét, ami ugyan elmarad a korábbi ütemtől, de még így is 3,8 milliárdos profittöbbletet jelent. A negyedik blue chip, a Richter szintén a nyertes oldalon van (+12,4 százalék), ez kizárólag szerencsés fedezési politikájának, illetve az ebből fakadó 4,3 milliárdos pénzügyi eredménynek volt köszönhető.
A többi társaság nem jeleskedhet számaival, különösen az exportőrőkre járnak - a forint tavaly áprilisi sávszélesítése óta - kemény idők. A nagy vesztesek zöme e körbe tartozik. A TVK és az Ajka Kristály révén ugyancsak exportőr Fotex eredménye megfeleződött, a Danubiusé harmadával csökkent, a két éve még milliárdos félévi eredményről beszámoló Pick pedig veszteségbe fordult. A szalámigyártót az ág is húzza, az erős forint mellett Európa legdrágább sertésfelvásárlási áraival is szembe kell néznie.
A Zalakerámia 96 százalékos eredményromlása is mellbevágó, ám ez részben a devizahitelek milliárdos árfolyamnyeresége miatt magas bázisnak, részben pedig az erősebb forint miatt olcsóbb importcsempék versenyének tudható be. A soproni és martfűi sörgyárakat működtető Brau 30 százalékos eredményromlását a forinterősödés már nem magyarázza, ráadásul a cég piaci részesedése is csökkent.
Még rosszabbul járt a szinte kizárólag külpiacokon eladó, de költségeit forintban fizető Graphisoft, tavalyi minimális nyeresége százmillió forintos veszteségbe fordult. A Synergon ugyan hasonló nagyságú veszteséget szenvedett el, ám nála pozitívum, hogy ez mindössze ötöde a tavalyi veszteségnek. A harmadik IT-cég, az econet.hu viszont idén képes volt nyereségbe fordítani a tavalyi veszteséget.
Bár a befektetőket elsősorban az eredményszámok érdeklik (ezek körében némi zavart okoz, hogy a cégek egy része év közben csak az adó előtti eredményét teszi közzé, ám ők legalább következetesek, így az egyes félévek összehasonlíthatók), de a többi szám sem érdektelen. A tőzsdei cégek összesített árbevétele (az Édász, a Csepel és a két bank nélkül, utóbbiak a táblázatban bruttó kamatbevételükkel szerepelnek) a tavalyi 1497 milliárd forintról 1585 milliárd forintra nőtt. A cégek összesített pénzügyi eredménye (ismét csak a bankok nélkül) idén is negatív, a Matáv adóssághegye miatt 5,8 milliárd forint erejéig. (A Skála 2,8, a Richter 4,3 milliárdos pénzügyi eredménye szépítette a képet.) A cégek árbevétel-arányos üzemi eredménye átlagosan 10,8 százalékos, kiugróan profitábilis a BIF, a Matáv és a Richter. A saját tőkére vetítve a legnagyobb profitot hagyományosan a Zwack és az OTP érte el. A könyvértékhez képest az OTP a legértékesebb (a befektetők a saját tőkéje 280 százalékára értékelik), majd a Matáv és a Richter követik. A legolcsóbb - talán nem véletlenül - a könyvértéke alig kilencedére értékelt Gardénia és az egyharmadára taksált Pannonplast. Utóbbi P/BV értéke már alulmúlja a tavaly legolcsóbb Pick ugyanilyen mutatóját.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet