Hamar megfordult a tegnapi nyitás után a hangulat a Wall Streeten, s öt nap óta először meredek emelkedésben kezdtek a részvényárfolyamok. Ezzel jótékony hatást gyakoroltak a kora délután még hatalmas esést mutató európai piacokra. A tengeren innen uralkodó délutáni hangulatot jól mutatja, hogy Tony Blair brit miniszterelnök közleményben fejezte ki azt a nyilván megnyugtatónak szánt meggyőződését, hogy a brit gazdaság más országokénál jobb helyzetben van a jelenlegi tőzsdei turbulencia átvészeléséhez. Blair nyilatkozata szokatlan, hiszen a brit kormány - és főleg a miniszterelnök - általában tartózkodik a piaci fejlemények közvetlen kommentálásától. A hét elején már Bush amerikai elnök is hasonló szóbeli intervencióval élt, kijelentve, hogy a vállalati eredmények javulnak, a gazdasági alapmutatók megfelelőek, és reményei szerint a befektetők vissza fognak térni a tőzsdére.
A Footsie napközben 5,5 százalékos mínuszban is volt, s elérte hatéves mélypontját. A legnagyobb esést a bankszektor részvényei produkálták, a Citigroup és a JP Morgan körüli botrányok ugyanis az egész pénzügyi szektorra kihatással voltak. Zárásra a FTSE-100 jelentősen visszatornázta magát; „mindössze” 2,1 százalék mínusszal 3777,1 ponton állapodott meg. A párizsi CAC-40 mutató legmélyebb pontja napközben kevéssel 2900 pont alatt volt, ám estére visszaküzdötte magát 3023,7 pontra - s ez már csak 1,5 százalékos gyengülést jelent. A napközbeni legnagyobb esést Európa legnagyobb biotechnológiai vállalata, a Serono SA produkálta, amely a korábbi 15-17 százalékról 10 százalékra mérsékelte az idei évre vonatkozó növekedési terveit. A cég papírjának árfolyama napközben mínusz 21 százalékon is állt, ám az általános korrekciónak köszönhetően 5,2 százalékos csökkenéssel „megúszta”.
A DAX-nak ezúttal jót tett, hogy európai társainál két órával később zár, a frankfurti index lapzártánkkor már 3,2 százalékos pluszban volt, annak ellenére, hogy 6,7 százalékos gyengülést is mutatott az index a keddi záróértékhez képest. Az erősödést a DT vezette több mint 5 százalékkal.
Nyitáskor úgy tűnt, a New York-i piacok követik európai társaik példáját, a vezető indexek több mint 2 százalékos gyengülést produkáltak az első negyed órában, néhány óra alatt azonban a mutatók visszatértek a zöld sávba. Lapzártánkig a DJIA 150-250 pont közötti emelkedést mutató sávban ingadozott. Az euró bár erősödött, továbbra is a paritás alatt maradt a dollárral szemben, a közös európai valutáért szerda este 0,9963 dollárt kellett adni. A jen is erősödött a dollárral szemben, a jen/dollár kurzus 116,2-en állt.
K. K.
