A nap elején még hétezer pont felett indító BUX délután háromig nagyjából egyenletes tempóban esett 330 pontot, majd az utolsó negyedórában további százhuszat. Az utolsó percekben szinte pánikjelenségeket tapasztaltak a brókerek, főleg a napon belüli játékosok próbálták meg bármi áron zárni vételi pozíciójukat, mert másnapra még rosszabbtól tartottak. Az esést persze nem a magyar befektetők okozták, ők csak az árral úsztak. A brókerek szerint a nap elején külföldről érkeztek az utóbbi napokhoz képest szokatlanul nagy volumenű és jószerével árkorlát nélküli eladási utasítások elsősorban az OTP-re, a Richterre és a Matávra. Ezek legvalószínűbb oka, hogy a Közép-Európában is befektető nyílt végű alapokból az utóbbi napokban jelentős pénzeket vettek ki a tengerentúli magánbefektetők (mint minden más alapból is) és a kisebb részvények piaca annyira illikvid, hogy azok eladásával nem is volt érdemes próbálkozni.
A délutáni nemzetközi fejlemények - a NYSE átfordulása, a DAX index egy óra alatti 2,5 százalékos rallyja - fényében a pesti parkett reakciója elsietettnek tűnik. A tegnapi záróárakon az idei várható eredményekkel kalkulált piaci átlagos P/E (a BUX-kosár társaságaira vonatkoztatva) 9,3, amelynél tartósan négy éve nem volt alacsonyabban ez a mutató. (Kivéve az 1998. őszi orosz válság időszakát, illetve a szeptemberi WTC-pánik heteit.)
A 6590 pontos tegnapi BUX a választások második fordulóját közvetlenül követő idei csúcshoz (8861 pont) képest 25,7 százalékos esés, ám ez szinte pontosan megegyezik a Dow Jones (tegnapelőttig számítva) 24,2 százalékos zuhanásával. A következő napok megmutathatják, hogy a külföldi tőzsdék esetleges megnyugvását követően visszatérnek-e a most kiszálló alapkezelők a piacra vagy pedig - amint erre korábban már akadt példa - a piac magára találása sokkal keservesebb, lassúbb folyamat lesz, mint a nemzetközi trendet követő esés.
Korányi G. Tamás
