Az Egis Gyógyszergyár Rt. idei gazdálkodását a gyógyszerár-emelés elmaradása mellett a dollár hirtelen és nagymértékű gyengülése is jelentősen megterheli, így a társaság várhatóan nem tudja tartani korábbi eredménytervét - nyilatkozta a Dow Jones hírügynökségnek Marosffy László pénzügyi igazgató. A tervszámok készítésénél 280 forintos dollárárfolyammal számoltunk, az általunk várt 19 százalékos üzemi fedezet is erre az árfolyamszintre vonatkozott - mondta Marosffy. A dollár váratlan gyengülése következtében viszont az üzemi fedezetünk valószínűleg 16-17 százalék körül alakul majd - tette hozzá. A társaság üzemi fedezete a 2001 szeptemberében zárult üzleti évben 26,4 százalék volt, ami a 2001/2002. év első félévében 16,2 százalékra csökkent. (A cég üzleti éve tavaly óta szeptembertől szeptemberig tart.) A termékeinek kétharmadát exportáló Egis a féléves gyorsjelentést ismertető tájékoztatón még azt közölte, hogy az első félévi 57,1 százalék után a teljes évben bruttó árrése 60 százalékra tér vissza, ám a pénzügyi igazgató szerint a jelenlegi körülmények között ez a várakozás nem teljesíthető.
A gyógyszerkereskedők szokásos júniusi készletezése ezúttal felemásan valósult meg: az államilag támogatott termékek áremelkedésének meghiúsulása miatt ebben a körben elmaradtak a nagy bevásárlások, az otc (recept nélkül vásárolható) termékeknél viszont mind az áremelés, mind pedig a készletezés megtörtént.
A társaság június havi árbevételét mintegy 300-400 millió forinttal dobta meg a készletezés, így a szokásos havi 1,6-1,7 milliárdos árbevétel júniusban mintegy kétmilliárdra emelkedhetett. Mint Marosffy László lapunk kérdésére elmondta, az idei szám elmarad ugyan a tavalyi azonos időszak 600 milliós pluszbevételétől (akkor 2,3 milliárd forint forgalmat bonyolítottak le júniusban), de így kiegyensúlyozottabb lesz az Egis teljesítménye, tavaly ugyanis a 2,3 milliárdos június után - a „betárazó" patikák vásárlásainak leapadásával - egymilliárdos júliusi bevétel következett. Idén a támogatott termékek forgalma havi szinten kiegyensúlyozottan alakult, a növekedés így a vény nélküli termékeknek köszönhető - mondta a pénzügyi igazgató. A gyógyszerár-megállapodással kapcsolatban az Egis álláspontja változatlan, továbbra is az eredeti hároméves egyezséget tekintik érvényesnek.
A társaság eredményére azonban a legnagyobb csapást a dollár gyengülése mérte (igaz- tegnap egy kicsit javult a helyzet, az előző nap még 240 forinthoz közelítő árfolyam 247 forintra ugrott). Az Egis eredményében minden forintnyi keresztárfolyam-változás 60 millió forintos elmozdulást jelent, így az elmúlt két hónapban 250 milliós mínusz keletkezett. Az árfolyamesés keltette hatást tompítja, hogy a társaságnak ebben az időszakban még voltak fedezeti ügyletei, így a harmadik negyedév ígérkezik súlyosabbnak, augusztustól ugyanis már nem nyitottak dolláreladási üzleteket. Mivel a paritáshoz közeli dollár/euró-árfolyamot - vélhetően az amerikai és az európai gazdaság teljesítményének mérlegelése után - az Egis túlzónak tartja, jelenleg nem tervezik a fedezeti ügyletek újraindítását. A társaságnál már a 0,94-es árfolyamnál is arra hivatkozva hagyták abba a fedezést, hogy az euró erősödése nem lesz tartós folyamat.
A pénzügyi igazgató megítélése szerint a magyar vállalatvezetők meglehetősen tanácstalanok a hirtelen dollárgyengülés láttán. A gyógyszergyárnál abban reménykednek, hogy ha az euróval szemben nem is, a forinttal szemben talán majd erősödni fog az amerikai deviza.
Molnár Gergely
