Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Rt. PR-vezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta, a hazai gyártók fontolgatják, hogy milyen jogi következményei lehetnek a kormány egyoldalú lépésének. Ugyanezt erősítette meg kérdésünkre Hozmann László, a Generikus Gyártók Egyesületének elnöke is, ám rámutatott, az egyes cégek és a kormány között magánjogi szerződések vannak érvényben, így az ezeknek való érvényt szerzés is csak cégenként, külön-külön lehetséges. Utalt arra, hogy a magyar piacon kisebb részesedéssel bíró gyártók megvárják, mit tesznek a hazai gyógyszerpiac nagyjai, elsősorban a Richter és az Egis.
Bár jogilag tisztának tűnik a helyzet – a gyártóknak a tavalyi megállapodás szerint idén júliusban maximum 5 százalékos emelésre nyílt volna lehetőségük –, megfigyelők szerint igencsak kétséges, hogy egy próbaperben milyen esélyei lennének a kormánnyal szemben a peres utat választó gyártóknak. Ismeretes, hogy a Mol jogerősen elvesztette a gazdasági tárca, illetve a kormány ellen indított perét, amelyet a gázárképletben foglalt árklauzula egyoldalú hatályon kívül helyezése miatt indított.
Az új, négyéves tervezett megállapodás januárban lépne életbe, de egyelőre igencsak kérdéses, hogy mikor lennének hajlandóak a gyártók a részletes tárgyalások megkezdésére. A viszony megromlása aggasztja a befektetőket, a nemzetközi trendek és a gyenge dollár mellett ez is oka lehet a magyar gyógyszerrészvények – főként a Richter – a BUX átlagát alulmúló mélyrepülésének. A Richter immár 500 forinttal ér kevesebbet, mint az Egis, ezt megfigyelők egyértelműen a 25 százalékos állami pakett sorsát illető bizonytalanságokkal magyarázzák. Ugyanakkor az is tény, hogy minden ezer forintos áresés (amely 4,6 milliárd forinttal csökkenti az ÁPV-s pakett értékét) gyengíti az eladási szándékot.
K. G. T.
