Az Egyesült Államokban, úgy látszik, sosem lesz vége a pániknak. Már a jól teljesítő cégekben sem bíznak a botrányok nyomán. A piaci felügyelet is beszállt a pánikkeltők sorába, miután bejelentette, hogy átvizsgálják a DaimlerChrysler kiemelkedően jól teljesítő amerikai részlegének könyvelését. A Johnson & Johnsonnál viszont a szövetségi hatóságok tartottak ellenőrzést, miután egy kirúgott dolgozó tisztességtelen könyveléssel vádolta meg a cég egyik legfelkapottabb gyógyszerét gyártó gyárát. A Wall Street-i kommentárok általános bizalomvesztésről szólnak, amit a tőzsdeindexek zuhanása is alátámasztott. A Dow Jones 390 ponttal 4 éve nem látott mélységbe, 8019 pontra zuhant, míg a Nasdaq Composite 2,8, az S&P–500 pedig 3,8 százalékot esett. Az amerikai vállalati botrányok miatt újabb lendületet vett a New York-i tőzsdétől való elfordulás, egyre több alapkezelő vonja ki pénzét az Egyesült Államok részvénypiacairól. A tőke azonban nem az európai részvénypiacokra került, hanem rövid távú kötvényekben fekszik, míg a két éve tartó részvényeladási hullám lecsillapodik. Így az európai piacokra nem áramlott pénz, mint azt a korábbi logika alapján várni lehetett, s a tőzsdeindexek itt is negatív rekordokat döntögettek. A pénteki európai zuhanást elsősorban a technológiai szektor papírjai vezették, no meg az olyan cégeké, mint az Ericsson, amely az egymást követő hetedik veszteséges negyedévéről számolt be. A nap végére a vezető indexek óriási esést produkáltak – másodszor ezen a héten. A Footsie 4,6, a CAC–40 5,4, míg a DAX 4,4 százalékot zuhant.
Az Infineon „mindössze” 3,5 százalékot esett, miután a német chipgyártó a tavalyi 371 millió euróval szemben a legutóbbi három hónapban mindössze 76 millió euró veszteséget termelt, ami jóval elmarad az elemzők által előzetesen jósolt 114 millió euró veszteségtől.
A pénzügyi nehézségekkel küzdő angol Abbey National jelzálogbank is megúszta a besszt – mindössze 0,3 százalékot bukott –, miután a vezérigazgató, Ian Harley aláírta lemondását.
A dollár tovább gyengült a jennel és az euróval szemben. Míg a közös európai valuta jelenleg 1,0117 dollárt ér, addig a japán valuta 115,8 egységét kell fizetni egy dollárért.
K. K.
