Tegnap a Keler Rt. a tulajdonosok értékpapírszámláira helyezte a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) Rt. dematerializált részvényeit. Az 1990-ben sui generis formában 230 millió forintos indulótőkével megalakult Budapesti Értéktőzsde a 2002. áprilisi rendes közgyűlésén alakult át rt.-vé, a cégbíróság június 30-ával jegyezte be az átalakulást. Az átalakulás során az addig 549,6 millió forintra gyarapodott alapítói vagyonból 550 millió forintos jegyzett tőke jött létre, a BÉT átalakulás utáni könyv szerinti saját tőkéje (főként a 25 százalékos Keler- pakettnek köszönhetően) meghaladja a 4 milliárd forintot.
Az 5,5 millió darab, egyenként 100 forintos részvény 55 tulajdonos között oszlik meg. Az MNB - egyes hírek szerint belátható időn belül esetleg eladásra kerülő - csomagja a legnagyobb, ez az állam 1990. évi 30 millió forintos alapítói hozzájárulásából származik. Az 5,5 millió részvényből mintegy 3 millió a jelenleg is aktívan kereskedő tagok kezében van. A tőzsdén kereskedő tulajdonosok választják meg a tőzsde kereskedési és elszámolási bizottságát is, ráadásul a forgalomhoz kötődő szavazati arányok alapján. A bizottságoknak döntő szerepük van a tőzsdei szabályok kidolgozásában illetve módosításában.
Korábban - még az átalakulási folyamat kezdetén - felmerült, hogy valamikor a tőzsde részvényeivel is lehessen kereskedni a BÉT parkettjén, mint erre több fejlett tőzsdén van is példa. A jelenlegi helyzetben azonban ezt a tulajdonosok zöme még nem látja időszerűnek, így a BÉT vélhetően jó ideig zárt társaságként működik.
M. G.
