Vladimir Csupics a szerb privatizációs ügynökség igazgatója a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, az ország második legnagyobb kúthálózatával rendelkező társaság ellenőrző részesedésének eladását szeptemberben kezdik meg, és több mint 100 millió euró bevételre számítanak. Ez a Milosevics utáni Szerbia legnagyobb privatizációs ügylete lenne és sokat segítene az ország még mindig meglévő nemzetközi elszigeteltségének oldásában.
Csupics kifejtette, elsősorban a régió olajcégeinek érdeklődésére számítanak, többek között az osztrák és a magyar olajtársaságot, az OMV-t és a Molt említette név szerint. Visszautasította, hogy jogos lenne az INA horvát olajtársaság igénye a Beopetrol eszközeire, amelyet - mint mondta - röviddel a szocialista Jugoszlávia 1990-es évek elején történt felbomlása előtt, az INA-tól függetlenül alapítottak, az akkori törvényeknek megfelelően.
A Beopetrol, melynek piaci részesedése jelenleg 15-16 százalék, 200 olyan benzinkutat vett át, amely korábban a horvát társaságé volt. Az INA a jugoszláv bíróságoktól várja, hogy visszaadja neki amit sajátjának hisz, de kilátásba helyezte azt is, hogy nemzetközi választott bírósághoz fordul. Csupics azonban meg van győződve róla, hogy a horvátok igénye teljességgel alaptalan, és ezt a bíróság is így látja majd. Ezért - az igazgató szavai szerint - mindez nem hátráltatja a társaság privatizációját, a tendert szeptemberben kiírják.
(NAPI)
