BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lezárult a Skála-csere

Rég nem látott méretű, 36 ezer darabos Skála-kötés született a tegnapi tőzsdenapon. A kibocsátó tájékoztatásából kiderült, hogy a legutóbbi - a Keleren kívül, meglehetős gyorsasággal lebonyolított - részvénycsere során be nem nyújtott részvények helyett kiadott új papírokat értékesítette a cég 1599 forintos átlagáron. A részvényeiket át nem cserélő befektetők között meglepő módon a Skála elnöke és egyik meghatározó szerepet játszó fb-tagja is megtalálható.

2002. július 16. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy 36 ezer 246 darabos - az IEB ügyfélkörén belül született - önkötés jelezte, amit néhány perccel később a Skála közleményben is tudatott a befektetőkkel: a július 15-én lezárult részvénycsere során be nem nyújtott részvényeket 1599 forintos áron értékesítették a tőzsdén. Ez az utóbbi hat hónap legmagasabb árfolyama, mellesleg a társaság részvényenkénti nem konszolidált sajáttőke-értékének 98 százaléka. A befolyt mintegy 58 millió forint vételárat a Skála-Coop öt évig kamatmentesen a volt részvényesek rendelkezésére tartja és az érvénytelenített részvények bemutatóinak fizeti ki. (A korábbi szabályok szerint az efféle összeget elkülönített számlán kellett tartani, azóta enyhültek az előírások, így a cég szabadon felhasználhatja a vételárat.)
A részvénycsere a tőzsdei gyakorlattól eltérő módon zajlott le, a társaság ugyanis nem kérte a Keler Rt. közreműködését (NAPI Gazdaság, 2002. június 24., 8. oldal).

Ezért június végén a tőzsde egy hétre fel is függesztette a Skála forgalmát. (El kellett kerülni az ötnapos tőzsdei elszámolási időszak alatt a kétféle papír együttes forgalmát.) A cserét egyébként az osztalékszelvények elfogyta tette szükségessé (a cég utoljára amúgy 1994-ben fizetett osztalékot), viszont a lebonyolítás módja (a papírokat fizikai formájukban kellett bevinni a cég székházába) a megfigyelőkben azt a gyanút keltette, hogy az akció másodlagos célja a kisrészvényesek számának csökkentése volt. (Efféle praktikákkal az utóbbi egy évben más tőzsdei cégek - így például az Eravis és az econet.hu - is éltek.)
A részvényesi kör csökkentése olyan jól sikerült, hogy a társaság két vezetője is kimaradt a sorból. A Skála közleményéből kiderül, hogy Somfai Róbert, az igazgatóság elnöke és Balogh Ákos fb-tag nem élt a csere lehetőségével. A tőzsdei gyakorlatban szokatlan eset hátteréről a NAPI Gazdaság Somfai Róberttől megtudta, hogy egyszerű oka volt: a Keler szabályai szerint az érvényes részvények fizikai kiszállítása 50 ezer forintba kerül, ugyanakkor az érvényteleneket 2000 forintért kiszállítják. Az elnöknek 180 részvény volt a tulajdonában - közvetett módon, a Capital-csoport révén persze „valamivel” több -, így teljesen logikus volt a döntése.
A 36 ezres pakett vevőjének kiléte ugyan nem ismert, de aligha merész a feltételezés, hogy az nem állhat messze a Capital-csoporttól. A Skála-Coop legnagyobb tulajdonosa egyébként a saját érdekeltségnek számító Centrum Áruházak Rt. tulajdonában álló Realty-2000 Kft., amelynek 7,5 milliárdos üzletrészét az áruházcég áprilisban vette meg a Capital Rt.-től (NAPI Gazdaság, 2002. április 10., 10. oldal).
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet