A tőzsdetitkárság döntése alapján július 17-én, szerdán vezetik be a tőzsdére az econet.hu Rt. 193 ezer 180 darab, korábbi kamatozó részvényből átalakított új törzsrészvényét – jelentette be a Keler. Az 1995 nyarán még Virginia Kárpótlási Jegyhasznosító Rt.-ként létrejött cég – amelynek puszta vázába 2000 decemberében költözött be az Econet – a korai hagyományoknak megfelelően szavazatelsőbbségi és kamatozó részvényekkel bírt, utóbbiak – persze csak nyereséges működés esetén – a jegybanki alapkamat 80 százalékára rúgó kifizetéssel kecsegtették a kisrészvényeseket. Az econet.hu áprilisi közgyűlése döntött a kamatozó sorozat megszüntetéséről, ennek alapján vezetik most be a tőzsdére az ott forgó 5,1 millió törzsrészvénnyel azonos jogokat megtestesítő új papírokat.
A 193 ezres sorozatból egyébként 52 ezer 320 darab – a részvénycsere során be nem nyújtott részvények helyett kiadott új – részvényt tavasszal tőzsdei aukció keretében értékesített a társaság, az aukciós átlagár 39 forint volt. Mivel az econet.hu részvénye az utóbbi fél évben a hazai spekulánsok egyik kedvenc papírjává vált (tavasszal voltak hetek, amikor minden nap megfordult a teljes alaptőke legalább 2 százaléka a tőzsdén), az árfolyamértéken egyébként is alig 15 millió forintos mennyiség aligha befolyásolja érdemben az árfolyam-alakulást. Az árakat sokkal inkább az IT-szektor iránti általános szkepszis, illetve az informatika állami támogatását illető kérdőjelek megléte befolyásolja, mint a kínálat nagysága.
K. G. T.
