Lezárult a vizsgálati szakasz a német E.ON Hungária Rt.-nek az Édász felvásárlására vonatkozó versenyhivatali engedélyezési eljárásában - értesült a NAPI Gazdaság. A GVH illetékese ugyan - folyamatban lévő ügyről lévén szó - nem árult el részleteket, annyit azért sikerült megtudnunk, hogy a versenyhivatal kiegészítést rendelt el az ügyben, ami némileg megnyújthatja a végső határidőt. A vizsgálat lezárását korábban július közepére várták, a döntés lehetséges időpontjára vonatkozóan azonban ezúttal sem a GVH-nál, sem az Édásznál, sem pedig az E.ON Hungáriánál nem kívántak - illetve nem tudtak - felvilágosítást adni.
A részvényesek, akik a GVH-jóváhagyás közzétételét követő öt napon belül kapják meg a vételárat, eközben a forint-euró árfolyam miatt is izgulhatnak, az ajánlati ár ugyanis euróban van meghatározva, s azt a HVB Hungária Rt. aktuális devizavételi árfolyamán számolják majd át forintra (tegnapi árfolyamon egyébként 18 140 forintnak felelt meg). A felvásárlás lezárultával véget ér a társbérlet az E.ON és az EdF között az Észak-dunántúli Áramszolgáltatóban. A német cég 89,14 százalékos tulajdonosa lesz a győri központú társaságnak, ami nem túl jó hír a kisrészvényeseknek. A 90 százalék alatti részesedéssel az E.ON elkerülte a vételi kötelezettséget, és az ügylethez közel álló szakértők szerint nem is túl valószínű, hogy a közeljövőben a száz százalék megszerzésére és tőzsdei kivezetésre lenne kilátás. Az árfolyam az ajánlat lezárulta óta 18 ezerről 12 ezer forintra esett a tőzsdén. Így azoknak, akik későn eszméltek és lecsúsztak az ajánlatról, vélhetően jó ideig nem lesz ilyen jó exitlehetőségük, hacsak az E.On nem akar nagyvonalú lenni a kisrészvényesekkel.
M. G.
