Az idei első félévben 2392 milliárd forint értékű állampapírt értékesítettek, amelynek 90 százalékát az elsődleges forgalmazók vásárolták meg - jelentette be Borbély László András, az Államadóság Kezelő Központ Rt. általános vezérigazgató-helyettese. Az első félév igen sikeres volt, hiszen nemcsak a tervezett nettó kibocsátását sikerült 193 milliárd forinttal, 526 milliárd forintra növelni, de a hozamok is csökkentek. Emellett a külföldiek tulajdonában lévő állampapír-állomány is 181 milliárd forinttal nőtt.
Az elmúlt napokban megjelent makrogazdasági adatok szerint ugyan a költségvetési hiány meghaladja az időarányosan tervezetett, de az ÁKK a második félévben nem tervezi a nettó kibocsátás növelését. Eszerint a második félévben ennek értéke mindössze 270 milliárd forint lesz, ami azt jelenti, hogy csökkeni fog az egyes értékesítésekre felajánlott mennyiség.
A jelenlegi 13 elsődleges forgalmazó között két díjat is kiosztott az ÁKK. A tavaly július elsejétől eltelt egyéves időszakban az állampapír-aukciókon a CA-IB Értékpapír Rt. rendelkezett a legnagyobb részesedéssel, míg a fenti időszakban az ING Bank Rt. növelte a legnagyobb mértékben piaci részesedését. Az öt legnagyobb forgalmazó piaci részesedése egyébként mind az állampapír-, mind a diszkontkincstárjegy-piacon közel 60 százalékot tett ki.
M. J.
