BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az exportőrök fedeztek a gyenge forinttal

A költségvetési hiány drámai számai és a csütörtöki „hídcsata” következtében a múlt hét utolsó két napjára jócskán gyengült a forint, az euró egy hét alatt 244,30-ról 249,93-ra drágult. A devizapiaci események - talán kivételesen - egyáltalán nem érintették a részvénypiacot, a BUX a múlt héten rég nem látott ütemben, 493 ponttal emelkedett.

2002. július 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magas részvényárak a váratlanul kedvezőre fordult nemzetközi klímával is magyarázhatók (az emelkedés harmada a Deutsche Telekommal szorosan együtt mozgó Matáv magára találásának köszönhető), de tény, hogy az emelkedésbe a forint gyengülése is belejátszott.
A devizapiaci fejlemények közvetlen hatása mellett (a változatlan londoni árak forintban 2 százalékkal többet érnek) közvetett hatás is jelentkezik, a magyar tőzsdén túlsúlyban lévő exportőrökre nehezedő nyomás látványosan csökken. Ha a forint a sáv közepétől számított tízszázalékos ponton stabilizálódik (ez nagyjából 248,80 forintos eurót jelent), akkor a második félévben a tőzsde exportőreinek pozíciója együttesen mintegy 4-4,5 milliárd forinttal javul. (Exportőrök a két gyógyszergyár, a Pick, mindhárom gépgyártó cég, a Danubius, illetve kisebb mértékben a Globus és az Ajka Kristály erejéig a Fotex is.)
Mivel a legnagyobb exportőrök korábban már jórészt lefedezték 2002. évi exportjukat - a Richter esetében ez az arány 70 százalék, a Picknél pedig még magasabb -, pénzügyi eredményük jelentősen olvadt az utolsó két napban. Az utóbbi hónapok erős forintszintje, illetve a dollár euróhoz viszonyított mélyrepülése miatt több cég - köztük mindkét gyógyszergyártó - beszüntette a rendszeres fedezeti ügyleteket, vagyis nyitott devizakockázatot vállalt (NAPI Gazdaság, 2002. június 25., 7. oldal). A csütörtöki-pénteki napot némelyikük ara használta ki, hogy részben most kösse meg az utóbbi hónapokban elmaradt fedezeti dollár-, illetve euróeladási ügyleteit.
Beke Zsuzsa, a Richter PR-vezetője a NAPI Gazdaság érdeklődésére csak annyit árult el, hogy a Richter fokozott figyelemmel követi a devizapiaci folyamatokat és ezek tükrében köti fedezeti ügyleteit, ám arra nem válaszolt, hogy az utóbbi két napban kötöttek-e ilyeneket. Brókerkörök szerint a nagy exportőrök némelyike valóban kihasználta az alkalmat erre és lapunk külföldről származó információi szerint az utóbbi napokban a forint mellett spekulálók között - a hedge-üzletet kötő exportőr értelemszerűen a hazai valuta erősödésére játszik - több tíz millió euró erejéig a Pick is megtalálható volt.
Az eddigi fedezeti pozíciók a hét utolsó két napjában jelentős - összességében többmilliárdos - veszteséget hoztak a rendszeresen hedge-elő tőzsdei cégeknek, ám a kör a „mezei” spekulánsokhoz képest könnyebb helyzetben van. A bankközi piacon nem kell naponta feltölteni a változóletét-számla hiányát, ezt rendszerint a finanszírozó bank e célra megnyitott - és a folyó exportárbevétellel fedezett - hitelkerete biztosítja. A napi, héten belüli ingadozásoknak egyébként is csekély a jelentősége az exportőrök szempontjából, így érdemi változást csak a havi átlagos kurzusok összehasonlítása jelenthet. A második negyedév mindenesetre még biztosan a megszokott - rossz üzemi, a hedge-előknél viszont jó pénzügyi eredmény - képet mutatja.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet