BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Radikális fogyókúrán a Gardénia

A tőzsde alvórészvényei közé számító Gardénia kibocsátója a tavalyi 438 milliós – a jegyzett tőke harmadát meghaladó – vesztesége után idén is igen rossz év elé néz, ezért az igazgatóság és a felügyelőbizottság radikális lépésekre szánta el magát. A veszteséges tevékenységek felszámolásán túl csoportos létszámleépítést és egyes vagyonelemek eladását is tervezik – tudta meg a NAPI Gazdaság Zelnik Péter elnöktől.

2002. június 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A győri székhelyű Gardénia Rt. igazgatósága tegnap délután tájékoztatta a tőzsdét arról, hogy a társaság vezetése az idei gazdasági folyamatokat áttekintve úgy döntött, teljesen új alapokra helyezi a cég működését. A veszteséges tevékenységeket megszüntetik, és csoportos (vagyis 30 dolgozónál többet érintő) létszámleépítésre is sor kerül. A társaság – bejelentése szerint – 2002 végéig feleslegessé váló vagyonelemeit is értékesíti.
Zelnik Péter, a Gardénia elnöke – valamint a részvények 62,5 százalékát birtokló Hungarian Industries egyik meghatározó tulajdonosa – a NAPI Gazdaság érdeklődésére elmondta, hogy a társaság idei első öthavi teljesítménye mind a terveknél, mind a tavalyi – ugyancsak nem túl fényes – számoknál lényegesen rosszabb képet mutat. A termékek 60 százalékát exportálják; itt a forint tavalyi erősödése mért hatalmas csapást a fedezetre (a fő piac Németország és Ausztria), belföldön – ahol a Gardénia ismertségének köszönhetően a magasabb árkategóriában ad el – különösen a kötött függönyök iránti kereslet esett vissza drámaian. (Korábban ez a termékkör adta az árbevétel egyharmadát.) A májusi értékesítési adatok (a tervezett 128 millió, illetve a tavalyi 112 millió forinttal szemben alig 90 millió) halaszthatatlanná tették a radikális átalakítást, ezt a felügyelőbizottság dolgozói tagjai is megértették.
AGardénia jelenlegi 322 fős létszámából – Zelnik megfogalmazása szerint – több mint a fele marad meg, ez gyakorlatilag száz főt meghaladó leépítést jelent. Az alapanyag saját gyártásán nem képződik fedezet, így ezt vélhetően megszüntetik, a gyárban csak a magasabb hozzáadott értékű tevékenység folytatódik, de az sem biztos, hogy a mostani helyen. A Gardénia a múlt század eleje óta ugyanazon a – mára igen értékesé váló – helyszínen termel. A terület értéke megfigyelők szerint bőven meghaladja az egymilliárd forintot. (A társaság teljes banki tartozása mintegy 750 millió forintra rúg.) Könnyen elképzelhető – bár döntés minderről még nem született –, hogy a Gardénia értékesíti ingatlanát, és vagy más helyszínen, vagy a régi telephely egy kisebb részét bérelve folytatja tevékenységét. (Ez a tavaly még 3,1 milliárdos árbevétel radikális zsugorodását vetíti előre.) Zelnik Péter hangsúlyozta, hogy a változások nem érintik a hét boltból álló Dénia-hálózatot, a kereskedelmi tevékenység alapvetően nyereséget hoz.
A Gardénia idén – még ha sikeres lesz is a fogyókúra – alighanem a tavalyit meghaladó veszteséggel fog zárni, ezt legfeljebb az ingatlaneladás esetleges rendkívüli profitja módosíthatja. Jövőre viszont – az új, szűkebb keretek között – már a nyereségesség visszaállítása lehet a cél. (Erről persze évek óta szó van.) A társaság tőzsdei kivezetése nem merül fel, Zelnik Péter utalt arra, hogy a mostani helyzetben a tulajdonosoknak – vagy bárkinek – aligha érne meg 100 millió forintot a mintegy 900 ezer közkézen lévő részvény felvásárlása.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet