BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Budapesten cáfolják a szorosabb együttműködést

2002. június 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A múlt héten a Budapesti Értéktőzsde helyiségében a Deutsche Börse AG szervezésében került sor a magyar brókerek számára a Xetra-kereskedést elsajátító tanfolyamra, illetve az ezt lezáró vizsgára. A portfolio.hu ennek kapcsán feltételezte, hogy esetleg már titkos szövetséget is kötött volna a két tőzsde – hiszen különben valaki miért adná kölcsön saját termeit a konkurenciának tréning céljára -, csak éppen ezt addig, amíg az ominózus 10 százalékos tulajdonosi korlát ügyében nincs előrelépés, a BÉT nem teszi közzé. A találgatásra a BÉT meglehetősen élesen reagált. Közleményében kifejtette, hogy a tanfolyamért és a vizsgáért a brókercégek fizettek a német tőzsdének. A BÉT központi elhelyezkedését és infrastruktúráját kihasználva üzleti alapon, díjazás ellenében biztosította a Deutsche Börse számára a helyszínt és a számítástechnikai eszközöket. Leszögezte, hogy a konkrét együttműködési megállapodásról szóló feltételezések és következtetések nem állják meg a helyüket.
A BÉT utalt arra, hogy továbbra is célja valamely nemzetközi tőzsdei szövetséggel kialakítani az együttműködést. Ennek célja: egyrészt gyors és hatékony elérést biztosítani a hazai befektetők számára a vezető külföldi papírokhoz, másrészt új befektetők számára kapcsolatot teremteni a BÉT piacaival, amely a likviditás növekedésén keresztül mind a hazai kibocsátók, mind a befektetői közösség érdeke. A BÉT e két cél együttes teljesüléséhez olyan megoldást keres és részesít előnyben, mely elsősorban lazább technológiai és kereskedési együttműködést jelent. A tárgyalások még folynak, ha lesz eredmény – derül ki a közleményből –, a BÉT haladéktalanul bejelenti.
Mivel egy Deutsche Börse–BÉT megállapodás ténye a magyar tőzsdének jelentős presztízsnyereség lenne, aligha lenne logikus a titkolózás, ám az valószínű, hogy a 10 százalékos tulajdonszerzési korlát várható eltörlése – amelyről nemrég László Csaba pénzügyminiszter is szólt – elengedhetetlen feltétele lenne az összeolvadást (pontosabban beolvadást) is lehetővé tévő szorosabb együttműködésnek.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet