BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gázárveszteséget öt százalékkal sem csökkenti az áremelés

2002. június 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kedvezményezetti kör egyértelműnek közel sem nevezhető meghatározása miatt tegnap még a leginkább érintett Mol Rt.-nél sem tudták pontosan meghatározni pontosan, hogy az olajtársaság számára mit jelent a bejelentett 5,2 százalékos gázáremelés. A NAPI Gazdaság kérdésére Felkai György kommunikációs igazgató szokásos óvatosságával csak annyit válaszolt, hogy az áremeléssel kapcsolatban csak a döntés pontos ismeretében nyilatkozhatnak.
Az viszont már most látszik - és ezt a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők véleménye is alátámasztja -, hogy a döntésnek a Mol idei eredményére gyakorolt hatása elhanyagolható. Mivel az áremelés a fogyasztás mintegy 15 százalékát (kétmilliárd köbméter gáz évente) érinti csupán, Dallos György, az energiaiparral foglalkozó Boston Consulting szakértője a Molnál az idén jelentkező eredményt 1,5 milliárd forintra becsülte. Éves szinten ennek az emelésnek a hatása ugyanis még a hárommilliárd forintot sem éri el. Mindez a Mol-részvényesek számára gyakorlatilag azt jelenti, hogy számszerű eredményét tekintve nem is érdemes foglalkozni a döntés részvényárfolyamra gyakorolt esetleges hatásával, mert ilyen várhatóan nem lesz (egyes számítások szerint az idei évben várható gázárveszteséget kevesebb mint 5 százalékkal csökkenti csupán a magasabb ár). Más kérdés, hogy a rövid távú árfolyam-alakulás szempontjából meghatározó lehet, hogy mekkora a 10-12 százalékos sávban szóródó és a tágabb körre vonatkozó várakozások miatti csalódás.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet