A BorsodChem tegnap fizetett hirdetésben állt ki az energiaigényes nagyvállalatok érdekei mellett és foglalt állást a gázáremelés ellen. A közlemény apropója a napokban befolyásos iparági és kormányzati körökből hangoztatott vélemény, miszerint nem lehet kizárni a nagyfogyasztók számára a júliusi földgáz-áremelés lehetőségét.
A közlemény szerint az exportpiacokra termelő társaságok mint ipari nagyfogyasztók energiabeszerzési árai már eleve meghaladják a hasonló vállalatok esetében szokásos nyugat-európai árak jelentős részét. A magyar gazdaságpolitika elhibázott lépése volt, amikor a forint sávszélesítésével a forintot a magyar exportőrök számára erőssé tette, azelőtt, hogy az energiapiacot liberalizálta volna.
Emellett a BC felhívja rá a figyelmet, hogy több nyugat-európai országban ipari és gazdaságpolitikai okokból éppen a nagyfogyasztói ipari szegmenset szolgálják ki külön kedvezményes árakkal, tekintve, hogy a földgáz sok esetben technológiai alapanyagként kapcsolódik a termelési lánchoz. Eközben a földgázimportőrnek (vagyis a Molnak) a 2000. évi árcsúcs után a földgáz egyre kedvezőbb üzletté válik részben az árcsökkenés, részben pedig a dollár gyengülése miatt - állítja a BC.
A BorsodChem szerint egy politikai konszenzuson alapuló tízéves gazdasági program keretében meg kellene szüntetni az ipari és lakossági fogyasztók által használt energia keresztfinanszírozását, amit szociális kompenzációval lehetne ellensúlyozni. „Kérdés, hogy most, amikor már várhatóan nyereségessé válik a földgázüzletág, szabad-e a földgáz árát az ipari nagyfogyasztók részére is tovább emelni”, amivel lehetetlen helyzetbe hozzák a feldolgozóipart - áll a BorsodChem közleményében.
(NAPI)
