BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tiltakozik a BorsodChem a gázár miatt

A BorsodChem Rt. fizetett hirdetést tett közzé „Indokolt-e a július 1-jei fölgáz-áremelés az ipari nagyfogyasztóknál” címmel. A társaság ebben felhívja a figyelmet, hogy az ipari és lakossági fogyasztás közötti keresztfinanszírozás jelentősen csökkentette az egyébként nagyrészt exportorientált magyar feldolgozóipar versenyképességét, egy további gázáremelés pedig a versenyképesség megszűnéséhez vezetne.

2002. június 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A BorsodChem tegnap fizetett hirdetésben állt ki az energiaigényes nagyvállalatok érdekei mellett és foglalt állást a gázáremelés ellen. A közlemény apropója a napokban befolyásos iparági és kormányzati körökből hangoztatott vélemény, miszerint nem lehet kizárni a nagyfogyasztók számára a júliusi földgáz-áremelés lehetőségét.
A közlemény szerint az exportpiacokra termelő társaságok mint ipari nagyfogyasztók energiabeszerzési árai már eleve meghaladják a hasonló vállalatok esetében szokásos nyugat-európai árak jelentős részét. A magyar gazdaságpolitika elhibázott lépése volt, amikor a forint sávszélesítésével a forintot a magyar exportőrök számára erőssé tette, azelőtt, hogy az energiapiacot liberalizálta volna.

Emellett a BC felhívja rá a figyelmet, hogy több nyugat-európai országban ipari és gazdaságpolitikai okokból éppen a nagyfogyasztói ipari szegmenset szolgálják ki külön kedvezményes árakkal, tekintve, hogy a földgáz sok esetben technológiai alapanyagként kapcsolódik a termelési lánchoz. Eközben a földgázimportőrnek (vagyis a Molnak) a 2000. évi árcsúcs után a földgáz egyre kedvezőbb üzletté válik részben az árcsökkenés, részben pedig a dollár gyengülése miatt - állítja a BC.
A BorsodChem szerint egy politikai konszenzuson alapuló tízéves gazdasági program keretében meg kellene szüntetni az ipari és lakossági fogyasztók által használt energia keresztfinanszírozását, amit szociális kompenzációval lehetne ellensúlyozni. „Kérdés, hogy most, amikor már várhatóan nyereségessé válik a földgázüzletág, szabad-e a földgáz árát az ipari nagyfogyasztók részére is tovább emelni”, amivel lehetetlen helyzetbe hozzák a feldolgozóipart - áll a BorsodChem közleményében.
(NAPI)

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet