Geszti László, a Mol ügyvezető igazgatója az üzemanyag-értékesítés 4-5 százalékos visszaesését is elképzelhetőnek tartja a július 1-jétől bekövetkező jövedékiadó-emelés hatására (mellyel a magyarországi ilyen típusú elvonás már az ausztriait is meghaladja). Ez azonban részben átmeneti lesz, néhány hónapon belül mérséklődhet, és így hatása az egész évre várhatóan 2 százalék alatt marad. Az üzemanyagok jövedéki adójának emelésével a benzin ára újra meg fogja haladni a 230 forintot, a dízelolajé pedig a 207 forintot. A társaság a közeljövőre 22-25 dolláros világpiaci kőolajárral számol, miközben a hazai körülményekben a forint további erősödésére számít (utóbbit nem részletezte, noha ez egyébként némileg ellentétesnek tűnik a legutóbb hangoztatott kormányzati szándékokkal).
A Molnak nyilvánvalóan nem jön jól a jövedéki adó már korábban beharangozott emelése, hiszen az ilyenkor mindig bekövetkező forgalomcsökkenésen felül - ami most ráadásul maradandóbb hatással is járhat, hiszen a mostani emelés után már jó néhány átutazó jármű számára tartósan is megéri az országon kívülre időzíteni a tankolást - folyamatosan küzdenie kell a fokozódó fogyasztói elégedetlenséggel is.
Ez annak ellenére mindig bekövetkezik, hogy az adóemelés nyilvánvalóan nem a cég, hanem a kormányzat lépése. Mindazonáltal nagy a valószínűsége annak, hogy a mostani forgalom-visszaesésről szóló becslések nyilvánosságra kerülése és a részvény árának folytatódó csökkenése között nincs igazán összefüggés. A társaság eredményességére ugyanis az adóemelés miatt bekövetkező forgalomcsökkenés sokkal kisebb hatással lehet, mint például a továbbra is igen nyomott nemzetközi árrésszintek. Az áresést vélhetően sokkal inkább az amúgy is kedvezőtlen tőzsdei hangulat és a növekvő politikai bizonytalanság okozza.
Mindeközben körvonalazódni látszik az Adria és a Barátság olajvezetékek összekapcsolásának az orosz olajcégek által melegen támogatott terve. A Mol vezetői várhatóan még a héten aláírják azt az elvi megállapodást - még nem kötelező érvényű szerződés - mellyel hozzájárulnak az Adria vezetéken továbbított olaj irányának megváltoztatásához. A horvátországi vezetéken eddig Omisalj kikötőjéből Magyarország irányába folyt az olaj, meglehetősen ritkán és kis mennyiségben ugyan, de mégis az orosz olaj mellett alternatív beszerzési lehetőséget biztosítva Magyarországnak.
A mostani elvi hozzájárulás, mint Geszti László tegnap a sajtóbeszélgetésen elmondta, alapvetően arról szól, hogy ez a lehetőség megmarad akkor is, ha a mostani tervek szerint a Barátság és az Adria vezetéket egy-két éven belül összekapcsolják és kapacitásnövelést követően az orosz olajat küldenék a horvátországi kikötőbe. Megvalósulása esetén ez a lehetőség mindenképpen kedvező lehet a Mol számára a növekvő tranzitbevételek miatt (ezeket évi 4-5 milliárd forintra becsülik, a várhatóan 5-7 millió tonnás éves szállításokat feltételezve), a társaságnak azonban az ellátás biztonságát megőrizendő szüksége van az alternatív forrás megőrzésének lehetőségére is.
A. A. G.
