BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tisztújító közgyűlés lesz a Postabankban

Magyar István, a Postabank vezérigazgatója megerősítette a NAPI Gazdaság információját, amely szerint a Magyar Posta két hete felállt új vezetése kezdeményezte a bank rendkívüli közgyűlésének összehívását július 19-ére. A részvényesek új igazgatóságról és felügyelőbizottságról hivatottak dönteni.

2002. június 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A NAPI Gazdaság információja szerint a Postabank részvényeinek 99,9 százalékával rendelkező Magyar Posta új vezetése pénteken levélben szólította fel a bank - még az előző postai vezetés által az április végi közgyűlésen megválasztott - igazgatóságát egy rendkívüli közgyűlés összehívására. Magyar István, a Postabank vezérigazgatója kérdésünkre megerősítette, hogy „egy 10 százaléknál nagyobb tulajdonos” kezdeményezte a közgyűlést, az igazgatóság és felügyelőbizottság visszahívása és megválasztása napirendi pontokkal. A bank igazgatósága július 19-ére hívja össze a részvényeseket.

A hír aligha meglepő, hiszen a nyolctagú igazgatóság sok szállal kötődik a Posta előző vezetéséhez.
László Csaba pénzügyminiszter az utóbbi napokban többször is kifejtette - legutóbb csütörtökön, a NAPI Gazdaság kérdésére válaszolva -, hogy nem híve kereskedelmi bankok állami kézben tartásának. A Postabank privatizációja fontos kormányzati célkitűzés, a tervezett személycserék részben ennek előkészítését is szolgálhatják. Ugyanakkor megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy a bank jelenlegi állapotában vagy nem az elvárt árszinten, vagy csak jelentős garanciális kötelezettségvállalások mellett adható el viszonylag gyorsan. (Az 1997 előtti időszakra visszanyúló számos ügyben - ilyen a spanyol ingatlanok ügye és a Nádor-ügy is - alperes a bank, ezek némelyike milliárdos perértékről szól.)
Ismeretes, hogy tavaly az OTP - exkluzív jogok birtokában és több hónapos átvilágítás után - mintegy 25 milliárd forintot kínált a 20 milliárdos jegyzett, 38,4 milliárdos saját tőkével, valamint 363 milliárd forintos mérlegfőösszeggel rendelkező pénzintézetért, ezt azonban mind az akkori kormányzat, mind a bank akkori vezetése kevesellte. Csányi Sándor az utóbbi hetekben többször is jelezte: az OTP változatlanul érdeklődik a Postabank iránt - árról nem beszélt -, ugyanakkor László Csaba néhány nappal ezelőtt az új postavezér, Szivi László beiktatása alkalmából utalt arra, hogy a kölcsönös előnyök alapján folytatni kell a Postabank és a Magyar Posta együttműködését. A pénzügyminiszter szavaiból az derült ki, hogy a következő másfél évben várhatóan még állami tulajdonban marad a bank.
A Postabank egyébként a tavalyi veszteség után idén jól rajtolt, az április végi közgyűlésen a vezérigazgató 508 millió forintos első negyedévi eredményről számolt be.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet