BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A pénzügyminiszter szerint lényeges intézmény a tőzsde

A jövő hétfőn Londonban rajtoló tőzsdei road show keddre tervezett New York-i eseményein belföldi elfoglaltsága miatt nem vesz részt a pénzügyminiszter, így azt őszre halasztja a BÉT. László Csaba tegnapi sajtóbeszélgetésén kiemelte: a tőzsde lényeges intézménye a magyar gazdaságnak, s a kormány minden segítséget megad a BÉT-nek, hogy e szerepét még jobban betölthesse. Ennek része az árfolyamnyereség-adó eltörlése, a vállalatok tőzsdére menetelének megkönnyítése és a privatizáció felgyorsítása. A miniszter úgy véli, kisebb módosításokat kell végrehajtani a tőkepiaci törvényen, a kárpótlási jegyek bevonása két éven belül megvalósulhat.

2002. június 13. csütörtök, 14:14

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Hétfőn Londonban kezdődik a tőzsdei road show, ám László Csaba pénzügyminiszter belföldi elfoglaltságai miatt - keddre esik ugyanis a száznapos program országgyűlési expozéja és általános vitája - a New York-i szereplését lemondta. A magyar pénzügyminiszter a brit fővárosban zsúfolt programot bonyolít le, találkozik a brit társtárca, a Tresaury vezetőivel is. Mindezeket figyelembe véve a BÉT a kibocsátókkal és az amerikai szervezőkkel egyeztetve arról döntött, hogy a New York-i prezentációsorozatot a már hagyományos, őszi időszakra halasztja. Horváth Zsolt, a BÉT ügyvezető igazgatója a Pénzügyminisztériumban tartott beszélgetésen elmondta, hogy a londoni intézményi befektetőkkel való találkozóra a rangos Trinity House-ban kerül sor, a jelentkezők száma már meghaladja a hetvenet. A pénzügyminiszter kijelentette: másfél évre vagyunk az EU-csatlakozástól, s az unión belül úgy érzékeli, megvan az elszántság arra, hogy a belépés 2004-ben megvalósuljon, és ennél jóval kisebb esélyt lát a halasztásra. Emiatt is egyre élénkebb az érdeklődés a külföldi működőtőke- és portfólióbefektetők részéről Magyarország iránt. Az új kormány megalakulása, a száznapos program és a költségvetés módosítása, valamint a BÉT részvénytársasággá való átalakulása különösen aktuálissá teszi, hogy a magyar piacon érdekelt külföldi befektetők első kézből kapjanak tájékoztatást.

Meg kell osztani a befektetőkkel, hogy milyen elképzeléseink vannak a legfontosabb gazdaságpolitikai alapelvekről, amelyek a versenyképességet, a transzparenciát és a kiszámíthatóságot helyezik a középpontba - fogalmazott László Csaba.
László a tőzsdéről szólva - kimondatlanul az előző kormányfő tavaly áprilisi kijelentésére utalva - hangsúlyozta: ő nem gondolja, hogy a tőzsde nem lényeges intézménye a magyar gazdaságnak, de tény, hogy még nem tölti be az őt megillető szerepet. Ehhez minden segítséget kész megadni a kormány, ennek része az árfolyamnyereség-adó eltörlése, a vállalatok tőzsdére menetelének megkönnyítése és a privatizáció felgyorsítása. A pénzügyminiszter a NAPI Gazdaság kérdésére ismét kifejtette: január 1-jétől eltörlik az árfolyamnyereség-adót. A jövedelem keletkezésének pillanatában az adó mértéke 0 százalék lesz, vagyis a most megvett, s 2003. január 1. után eladott részvények nyereségét nem terheli ilyen jellegű elvonás.
A folyamat elejét még az egyik tőzsdetulajdonos igazgatói székéből figyelő László Csaba kiemelte a BÉT átalakulásának fontosságát, azt, hogy a bonyolult procedúra során a legellentétesebb érdeket is sikerült egyeztetni. Horváth Zsolt a NAPI Gazdaságnak elmondta: az átalakulás cégbírósági bejegyzése - ezzel a BÉT Rt. hivatalos megalakulása - június 30-ára várható.
Ma tartja alakuló ülését a pénzügyminiszter által létrehozott szakmai tanácsadó testület, amelynek feladata egyebek mellett a decemberben elfogadott tőkepiaci törvényben több apró korrekció előkészítése. Egy-két hónap alatt összeáll az a módosító csomag, amit ősszel terjesztenek az Országgyűlés elé, előtte szakmai egyeztetést tartanak a két tőzsdével, a Kelerrel és az MNB-vel.
A londoni road show-n is alighanem az elsők között kerül terítékre az árszabályozás ügye. László Csaba emlékeztetett arra az ígéretre, hogy nem fognak lakossági gázárakat emelni, s utalt arra, hogy a befektetőket szerinte nem is a gázáremelés érdekli igazán, hanem hosszú távú, kiszámítható, közgazdaságilag racionális kormányzati magatartást várnak mind a gáz, mind gyógyszerek árának kérdésében. Július elsejével hatályát veszti a jelenlegi gázár-szabályozási rendszer, ám az újra a pénzügyminiszter utalásai szerint nem kell egy évet várni, az új koncepció akár már az idén is megszülethet. Felvetődött, hogy a Mol a Magyar Energia Hivatal szakembereivel közösen már elkészített egy koncepciót a piaci alapú árszabályozásra. Erre László - némileg kitérően - úgy válaszolt, hogy az új elvek lefektetésekor minden szakmai oldalról érkező véleményt igyekeznek majd figyelembe venni.
Ismét elhangzott, hogy a kormány nem tervez változást a Mol és a Richter 25 százalékos állami pakettje státusában. Az új vagyonpolitikai stratégia 2-3 hónapon belül kialakul, ebből kiderül, hogy melyik ágazatban milyen módon lehet újraindítani a privatizációt. László Csaba ugyan óvakodott attól, hogy ebben az összefüggésben konkrét cégeket nevezzen meg, de a „kereskedelmi bankok terén nem biztos, hogy tulajdonosi szerepet kell betöltenie az államnak” kitétel aligha kétséges, hogy a Postabank közelgő eladására utalt. Az viszont, hogy e folyamatban milyen szerepet szánnak a tőzsdének, vagyis hogy lesz-e reneszánsza a kilencvenes évek közepét jellemző privatizációs kibocsátásoknak, nem derült még ki.
Korányi G. Tamás

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet