BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Növekedhetnek a Mol tranzitdíjbevételei

A Molnak 4-5 milliárd forintos tranzitdíjbevétele is keletkezhet akár már a jövő év végétől az orosz cégek Magyarországon keresztül Amerikába induló olajszállításainak megindulása esetén - írta a Magyar Hírlap. A Barátság és az Adria kőolajvezeték összekapcsolásával lehetővé váló szállítások megindulása az orosz olajcégek egyik nagy vágya, ehhez azonban sok feltételnek kell teljesülnie, amelyek közül messze nem elsődleges az INA privatizációja. Az egyik ilyen feltétel éppen májusban legalábbis részben teljesült.

2002. június 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Amint májusban egy ukrajnai üzletember-találkozó kapcsán megtudtuk, Ukrajnának és Oroszországnak sikerült megállapodnia az Adria és a Barátság kőolajvezeték összekapcsolása után fizetendő tranzitdíjról (Napi Online, 2002. május 24.). Az érintett államok két éve már majdnem megegyeztek, ám akkor Ukrajna kevesellte az egységes szállítási díjat. Az Oroszországgal nemrégiben aláírt szerződés már előrelépést jelent, ugyanis az ukránok elfogadták az egy tonna kőolaj 100 kilométerre történő szállítására vonatkozó 64 centes tarifajavaslatot, bár egyelőre csak a jelenlegit meghaladó tranzitmennyiségre. Ez jól jönne a Molnak is, hiszen a tulajdonában lévő kőolajvezetékeken a becslések szerint évi ötmillió tonnával több olaj érkezne, ami az 500 kilométernyi vezetéket alapul véve nagyjából 16 millió dolláros pluszbevételt hozna.
Ezen törekvések Magyarországot érintő része lenne az Adria és a Barátság vezeték összekapcsolása, hogy az olaj eljuthasson a horvátországi Omisalj kikötőjébe. Ez több nagy orosz olajcéget is érdekel, így a Lukoilt és a Jukoszt is. Kevéssé érinti viszont a horvátországi INA privatizációját, amely csupán 16 százalékban tulajdonosa az Adria vezetéket üzemeltető Janaf vállalatnak. A Mol számára mindebben tehát leginkább a tranzitbevételek várható növekedése lehet érdekes, ez azonban egyelőre még távoli, és nem is akkora összeg, hogy érdemben befolyásolja a részvény tőzsdei megítélését.
Az USA-ba jelenleg nem kerül számottevő mennyiségű orosz olaj, bár a Jukosz próbaszállítása egy kétmillió hordós mennyiséggel éppen ma indul (lásd cikkünket a 13. oldalon).
Á. V.-A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet